Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geri dönüşüm evleri

Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nce hayata geçen ÇER-ÇÖP projesiyle okullara, kamu kurumları ve apartmanlara ÇER-ÇÖP kutuları dağıtıldı. Projeyle yerinde ayrıştırma ve bilinçli bir nesil yetiştirilmesi hedefleniyor

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Geri dönüşüm evleri
Geri dönüşüm konusunda büyük gelişmeler kaydeden Yeşilyurt Belediyesi belirlediği 31 noktada hizmet vererek kolay ulaşılabilir projeyle yerinde ayrıştırma ve ihtiyaç fazlası ürünlerin toplanması konusunda büyük bir adım attı. Yeşilyurt Belediyesi tarafından Çer-Çöp projesi kapsamında Türkiye'de bir ilk olarak uygulamaya başlanan "Geri Dönüşüm Evleri" herkesin ulaşabileceği 31 farklı noktada hizmet veriyor. Pil, kağıt, atık yağ, ambalaj atıkları toplanarak yerinde ayrıştırma sağlanırken, toplanan atıklar ikincil üretimde kullanılmak üzere ilgili tesislerde işleniyor. Atıklar, çöp olmaktan kurtarılarak, hem doğal kaynaklar korunuyor, hem de ekonomiye yeniden kazandırılıyor. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, "Bazı belediyeler yerinde ayrıştırma çalışmaları yapıyorlar, ancak biz Yeşilyurt Belediyesi olarak israfı önlenmek ve atılacak eşyaların yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağlamak için 'Geri Dönüşüm Evi' projesini başlatarak örnek alınacak bir hizmet gerçekleştiriyoruz. Pil, kağıt, atık yağ, ambalaj atıkları toplanarak yerinde ayrıştırma sağlanırken, aynı 'Geri dönüşüm evi' içerisinde 'Sizin eskiniz başkasının yenisi olabilir' sloganıyla vatandaşlarımızın ihtiyaç fazlası olan ya da artık kullanmadığı bir başkasının ihtiyacı olabilecek kıyafet, kitap ve oyuncakların yeni sahipleri ile buluşturulmasını sağlıyor. Geri dönüşüm evlerinde toplanan eşyalar Yeşilyurt Belediyesi İŞGEM Ltd. Şti.ne bağlı ekipler tarafından sürdürülen çalışmalarla gerekli onarım ve ambalaj işleminden sonra Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğümüz aracılığıyla yeni sahiplerine teslim ediliyor" dedi. Başkan Polat, ayrıca Geri Dönüşüm Evine bırakılan kullanılmayan eşyaların vatandaşlara daha rahat ulaştırmak için Belediye sınırları içerisindeki uygun bir yere 'Hayır Çarşısı' yapacaklarını ifade etti.

DUYARLI VATANDAŞLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
Yeşilyurt Belediyesi ve Çınar Koleji'nin ortaklaşa düzenlediği projeyle Malatya Park AVM meydanına üç ÇER-ÇÖP kutusu yerleştirildi. ÇER-ÇÖP kutularının yanına pet şişe bırakılarak temizliğe duyarlı vatandaşlar tarafından pet şişenin ÇER-ÇÖP kutularına atılması beklendi. Pet şişeyi yerden kaldırıp ÇER-ÇÖP kutularına atan duyarlı vatandaşlar, çeşitli hediyeler kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geri dönüşüm evleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN