Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat Odası’ndan Çiftçilere Toprak Analizi Uyarısı

Giriş Tarihi: 7.7.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
Karaman Ziraat Odası’ndan Çiftçilere Toprak Analizi Uyarısı
Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, çiftçilerin hem doğru tarım yapmak hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının toprak analiz desteğinden yararlanabilmeleri için 1 Eylül’e kadar topraklarını analiz ettirmeleri gerektiğini söyledi.
Toprak analizi çiftçilerin hangi gübrenin ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olduğunu ifade eden Muğlu, “Gübre çeşidi yanlış ise bitkiyi yakabilir, kurutabilir ve toprağın tuzluluk oranını arttıracağı için verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkiler. Toprak analizi yapılarak bilinçli ve doğru tarım uygulamasına ilk adım atılmış olunur. Üreticiler toprak analizi yaptırarak toprağın, yapısını, bünye sınıfını, asitlik bazlık durumunu, tuzluluk durumunu, organik madde ve diğer besin elementlerinin miktarın öğrenmiş olurlar. Böylece hem şayet varsa toprağın sorununu öğrenerek ıslah yoluna gider ve toprağı iyileştirir hem de ekeceği ürün için gerekli olan gübrelerin çeşitlerini, uygulama miktarlarını ve zamanlarını öğrenmiş olur" dedi.
Önceki yıllarda 30 liraya yapılan toprak analizleri Ziraat Odası Meclis kararıyla 15 liraya düşürüldüğünü belirten Muğlu, "Odamız laboratuarında bundan önceki yıllarda yılda ortalama bin 500 toprak analizi yapılıyordu. 2012 yılında bu sayı 2 bin 500’e ulaştı. Bu yıl ise oda olarak belirlediğimiz 5 bin analiz sayısına doğru hızla ilerlemekteyiz Karaman’da 2014 yılında 603 bin dekar alanda, 3 bin 816 çiftçimiz 1 milyon 506 bin 393 lira toprak analiz desteği almıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaman Ziraat Odası’ndan Çiftçilere Toprak Analizi Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN