Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de çiftçilere üzüm fidanı dağıtıldı

Giriş Tarihi: 28.2.2013 10:31

'de bağcılığın yeniden canlandırılması hedefleniyor.

'de bağcılığı teşvik etmek amacıyla İl Özel İdaresi Katkılarıyla sağlanan AlphonsoLavellee ve Trakya İlkeren çeşidi üzüm fidanlarının dağıtımına başlandı.

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz yaptığı açıklamada, Nevşehir'de üretilen üzümlerin yüzde 65'ini Dimrit, yüzde 20'sini Parmak, yüzde15' ini Emir ve yüzde 10'unu da diğer üzüm çeşitlerinin oluşturduğunu söyledi. Üretilen bu üzümlerin yüzde 30'unun sofralık, yüzde 27'sinin kurutmalık ve yüzde 43'ünün de şıralık olarak değerlendirildiğini kaydeden Yılmaz, yetiştiriciliği yapılan üzüm çeşitlerinin çok az bir bölümünün telli terbiye sistemine sahip olduğunu vurguladı.

Gelişen tarım sektöründe rekabet edilebilirliği sağlamak için zamanında ve kaliteli ürünlerin elde edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bu nedenle depolama sürelerini uzatmak, üretilen üzümlerde erkencilik sağlamak, verim ve kaliteyi artırarak daha fazla kar elde etmek amacıyla Nevşehir'e uygun olarak Amerikan asma anaçları üzerine aşılattıkları AlphonsoLavellee ve Trakya İlkeren çeşitlerini üreticilerle buluşturduklarını ifade etti. Yılmaz: 'Aynı zamanda bağcılıkta ihracatı artırmak için ilk aşamada yurtdışında tanınmış çeşitlere ihtiyacımız bulunmaktadır ve alfons çeşidi bu anlamda bilinen bir üzümdür. Eş zamanlı olarak yerli çeşitlerimiz ile ilgilide çalışmalarımız devam etmektedir.

Sektördeki çeşitliliğin artışı aynı zamanda yerli üretimlerimizin de değerinde satılmasını sağlayacaktır. İlimizin iklim, toprak özellikleri ve bağcılık geçmişi göz önüne alındığında yetiştiriciliğinin bir kültür olmasının yanı sıra bağcılık, tarımsal kazancımız içinde bir tampon vazifesi görmektedir. Bu nedenle Nevşehirimizle özdeşleşmiş bağcılığın yeniden eski canlı günlerine kavuşması için çalışmalarımız devam edecektir'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevşehir'de çiftçilere üzüm fidanı dağıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN