Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baloğlu büyükşehir yasasını anlattı

Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, yeni büyükşehir yasasının ayrıntılarını yeni yasanın getirdiği değişiklikleri anlattı

Giriş Tarihi: 17.4.2013
AK Parti Konya ili Yerel Yönetimler Başkanlığı'nca yeni yasayla ilgili çalıştay düzenlediklerini belirten Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, ilçe sunumlarının yapıldığını, milletvekillerinin, il başkanının, büyük şehir belediye başkanı ve il genel meclisi üyelerinin bu çalıştayla yeni yasaya hazırlandığını vurguladı. Yeni büyükşehir yasasına adaptasyon sürecinin hızlandırılmasını amaçladıklarını belirten Baloğlu, kamuoyunda büyükşehir yasası olarak bilinen 13 ilde büyükşehir ve yirmi altı ilçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun, 6 Aralık 2012'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

RAKAMLARLA NELER OLDU

Baloğlu bu kanunla birlikte değişen yönetmeliği şöyle sıraladı: "Bu kanunla; mevcut büyükşehir belediyelerinin sınırı il sınıra genişletildi. Nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin il belediyeleri, sınırları il mülki sınırları olmak üzere büyükşehir belediyesine dönüştürülüyor. Büyükşehirlerdeki il özel idarelerinin, belde belediyelerinin ve köylerin tüzel kişilikleri kaldırılıyor. Büyükşehir e dönüştürülecek illerde 24 yeni ilçe kurulacak. Nüfusu 2 binin altında olan 559 belde belediyesinin tüzel kişiliği sona erdiriliyor."

İLK YEREL SEÇİMDE DEĞİŞECEK
Yerel yönetimler alanında yaşanan bazı sıkıntıların giderilmesi amacıyla yerel yönetimlerle ilgili kanunlarda çeşitli değişiklikler yapıldığının altını çizen Baloğlu, yeni kanunun ilk yerel seçimde yürürlüğe gireceğini bildirdi. Mevcut köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliklerinin ve mevcut ilçe ve il belediyelerinin hâlihazır statüleri ilk yerel idareler seçimine kadar devam ettiğini vurgulayan Baloğlu kanunla değişen belediye sayılarını şöyle özetledi: "Bu yasayla; büyükşehir belediyesi 16 iken 29 oldu. Büyükşehir ilçe belediyesi 143 iken 500, İl belediyesi 65 iken 52, ilçe belediyesi 749 iken 418, belde belediyesi bin 977 iken 395 oldu. Toplam belediye sayısı 2 bin 950 iken bin 394 il özel idaresi 81 iken 52, köy 34 bin 283 iken 18 bin 201 olarak değişecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baloğlu büyükşehir yasasını anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN