Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuz birçok hastalığa davetiye çıkartıyor!

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Tuz birçok hastalığa davetiye çıkartıyor!

Kalp ve kas işlevlerinin düzenlenmesinde etkili olan tuz, aşırı tüketildiğinde kalp ve damar sisteminde zarara yol açıyor

İnsan sağlığında oldukça önemli etkiye sahip olan tuz, aşırı tüketildiğinde büyük zararlara yol açıyor. Kalbin ve kas sisteminin işlevlerinin düzenlenmesinde görev alan tuz içerisindeki sodyumun, kandaki düzeyleri normal sınırı aştığında kalp ve damar hastalıkları, felç, böbrek hastalıkları gibi ciddi hastalıklara neden oluyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi'nden Diyetisyen Esra Kula, tuz kullanımıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. Kula, "Çocuklarda yüksek oranda sodyum tüketiminin ileriki yaşlarda hipertansiyon gelişimine yatkınlık geliştirdiği açıklanıyor. Yüksek sodyum alımının tuz tadı reseptörlerini baskıladığı ve bunun da ileride çocukların daha fazla tuzlu besinleri tercih etmelerine sebep olduğu tahmin ediliyor" dedi.

6 GRAM AZ TÜKETİN SAĞLIĞINIZI KORUYUN
Tuz tüketimindeki azalmanın daha düşük kan basıncına; bunun da kardiyovasküler hastalıkları için önemli bir risk faktörünün azalması anlamına geldiğine dikkat çeken Kula, günlük sadece 6 gram azaltmanın inmelerde yüzde 24, koroner kalp hastalıklarında ise yüzde 18 azalma sağladığını belirtiyor. Kula bu etkileri şöyle açıklıyor: "Ayrıca kan basıncına etkilerine ilaveten, tuz tüketiminin azaltılmasının, inmelerin önlenmesine dolaysız olarak faydası olabiliyor. Bu nedenle tuz tüketimi azaltılmasının kardiyovasküler hastalıklar üzerine toplam etkisi, kan basıncının düşmesindeki etkiye göre daha fazla oluyor. Tuz tüketimi idrarla atılacak kalsiyum miktarının önemli belirleyicisidir. Fazla tuz tüketmek idrarla fazla kalsiyum atılmasını sağlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuz birçok hastalığa davetiye çıkartıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN