Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmit Belediyesi Vatandaşların Atıklarını Topluyor

Giriş Tarihi: 13.7.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 17:13
İzmit Belediyesi Vatandaşların Atıklarını Topluyor
İzmit Belediyesi ekipleri kendilerine haber verilmesi halinde vatandaşların atık bitkisel yağlarını ve eski elektronik eşyalarını alarak geri dönüşüme kazandırıyor.
İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, uzun yıllardır elektronik atıklarla, bitkisel yağları toplayarak geri dönüşümünü sağladıklarını belirterek, “Vatandaşlar, ev ve işyerlerindeki elektronik atıkları çoğu kez nereye atacaklarının derdine düşerler. Belediye olarak vatandaşların kullanmadığı elektronik araç-gereçleri topluyoruz. Eski televizyon, buzdolabı, bilgisayar gibi araçların içinde civa gibi ağır metaller bulunuyor. Bu atıklar kontrolsüz şekilde doğaya atıldığında civa gibi ağır metaller, suya, toprağa ve havaya karışarak çevre kirliliğine yol açmaktadır. Böyle bir duruma imkan vermemek adına vatandaşlar ellerindeki elektronik atıkların alınması için İzmit Belediyesi’ne telefonla ulaşabilirler. Ekiplerimiz, verilen adrese gidip bu atıkları alıp geri dönüşümünü sağlamaktadır” dediler.
Yetkililer, kızartma yemeklerinde kullanılan bitkisel yağların çöpe ya da lavaboya dökülmesinin de doğru olmadığını hatırlatarak, “Özellikle ev hanımları, kullandıkları yağları dökmeyip kaplarda biriktirsinler. Belediyemize gelemiyorlarsa telefon edip bunları arkadaşlarımıza aldırarak çevrenin korunmasına katkı sağlamış olurlar” şeklinde konuştular.
İzmit’te bir hafta içinde vatandaşların araması sonucunda evlerden 110 litre bitkisel atık yağ ile 800 kilogram elektronik atık alındığı öğrenildi. İzmit’te ayda ortalama evlerden 1 ton, işyerlerinden de 10 tona yakın atık yağ toplandığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmit Belediyesi Vatandaşların Atıklarını Topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN