Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Salvador Dali'nin Zodyak'ı Gaziantep'te

Giriş Tarihi: 21.9.2013 17:36

Sanko Sanat Galerisi, bu yılki sergi yılını, modern resmin en büyük öncülerinden dahi ressam Salvador Dali'nin 'Zodyak' adlı sergisiyle açtı.

Sanata ve sanatçıya büyük destek veren Sanko Holding'in sponsorluğunda gerçekleştirilen dünya çapındaki 'Zodyak' sergisi, Sanko Sanat Galerisi'nde törenle açıldı. Küratörlüklerini Fahri Özdemir ve İbrahim Karaoğlu'nun gerçekleştirdiği ve 10 Ekim'e kadar açık kalacak sergide, 20. yüzyıl resminin öncü isimleri arasında yer alan Salvador Dali'nin 8'i alüminyum baskı, 4'ü çinko baskı ve 13'ü taş baskı eserlerinden oluşan toplam 25 özgün baskısı yer alıyor.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, törende yaptığı konuşmada, hiçbir zaman kendilerini yalnız bırakmayan bütün sanatseverlere ve bu serginin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti. Konukoğlu, şunları söyledi: "Gaziantep'te ilk Sanko Sanat Galerisi'ni açtığımızda tek galeriydi, çok şükür şu anda 3 tane oldu. İleri dönemlerde çok fazla olacağına inanıyorum. En büyük arzumuz; müzeler kenti olan Gaziantep'in bütün dünyada ismini yalnızca endüstriyel tasarımlarıyla ve sanayi markalarıyla değil müzeleriyle, sanat galerileriyle, burada yetişecek olan ressamlar, müzisyenler, bütün sanatçılarıyla tanınmasını istiyoruz. Bu konuda Gaziantep'te yaşaya tüm paydaşlarımız üstüne düşen görevi yaptığı takdirde, çok başarılı olacağımıza inanıyorum. Hepinize sergimize katıldığınız için teşekkür ederim."

"ÖNCE KÜLTÜR-SANAT TOPLUMU OLMALI"

Serginin açılışına katılan ünlü televizyon programcısı ve sanatçı Kenan Işık da bugün sanayisi, kültürü, demokrasisi ile ilerlemiş Batı ülkelerine bakıldığında hepsinin en önce kültür-sanat toplumu olduğunun görüleceğini vurguladı. "Kaliteli insan yetiştirmek için birinci şart bu" diyen Işık, 1950'li yıllarda yanmış yıkılmış Almanya'nın bugün dünyanın en büyük ülkesi olduğunu, bunu başarırken şehirlerinde önce tiyatro, opera, sinema ve sanat galerileri açtığı örneğini verdi. Kültür sanat altyapısın geliştirmek gerektiğinin altını çizen Işık, "Gaziantep bunu başarmış bir şehir. Benim de sevdiğim bir şehir. Belki içinizde 4 kere Rumkale'ye giden yoktur, ama ben gittim. Çünkü bu şehrin dokusunu seviyorum." dedi.

Sanata destek verenlerin bu şehir için 'çok büyük bir değer' olduğunu ve kıymetini bilmek gerektiğini belirten Kenan Işık, Konukoğlu ailesini de sanatın ve sanatçının yanında yer aldığı için kutladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Salvador Dali'nin Zodyak'ı Gaziantep'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN