Ünlü edebiyatçıların eserleri sahnelerde

Ekim ayında perdelerini açmaya hazırlanan Devlet Tiyatroları; bu sezon yerli oyunlara ağırlık verdi. Ünlü edebiyatçıların eserlerinin yanı sıra tarihi oyunlar da izleyici ile buluşacak

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Devlet Tiyatroları (DT), 2013-2014 sezonunu Ekim ayında açıyor. Yeni sezonda birçok ilkle seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanan DT, tanınmış bazı yazarların eserlerini ilk kez sahneye koyacak, bazı oyunlarsa dünya prömiyerlerini yapacak. Önümüzdeki hafta perde açacak kurum, oyunların yüzde 70'ini yerli eserlerden seçti. 150 eserle yeni sezona açacak olan Devlet Tiyatroları; 7'den 70'e herkesin tiyatro izlemesini hedefliyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, "150 oyunla 23 şehirde 58 sahnede perde açacağız. 100 eser ilk kez sahnelenecek" dedi.

BURSA'DA TİYATRO FESTİVALİ

Yeni sezonda klasik yerli oyunların yanı sıra Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Reşat Nuri Güntekin, Turgut Özakman, Tarık Buğra, Necati Cumali, Necip Fazıl Kısakürek, Murathan Mungan, Sevim Ak gibi önemli yazarların eserleri de izleyici ile buluşacak. Yeni sezonda birçok ilkle seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanan Devlet Tiyatroları ayrıca bu sezon ilk kez Bursa'da düzenlenecek Balkan Tiyatroları Festivali'ne de ev sahipliği yapacak. Festival önümüzdeki Mart ayında gerçekleşecek.

ANKARA'DA OYUN HAFTALARI

Ankara'da bu sezon ilk kez düzenlenecek oyun haftalarında, 'Shakespeare' ile 'Çehov' tiyatroseverlerle buluşacak. Genel Müdür Kurt, yeni sezonla ilgili şunları söyledi: "Bizim de, toplumun da hassasiyetleri var. İnsanlar Necip Fazıl'ın da oyunlarını izlesinler, Yaşar Kemal'in oyunlarını da. Orhan Kemal'in 'Kardeş Payı'nı da izlesinler, Selahattin Eyyubi'yi de... Biz bu konuda bir ayrım yapmadık; hepsi izlensin istiyorum." Bu sezon yerli eserlere daha fazla yer ayırdıklarının altını çizen Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Necip Fazıl'ın 'Para', Hüseyin Alp Tahmaz'ın 'Nereye', Turan Oflazoğlu'nun 'Kösem Sultan', Ergun Uçucu'nun 'Kiraz ile Mestan', Mahur Özmen'in 'Bir Türkan Şoray Filmi Sonrası', Turgut Özakman'ın 'Üç Destan', Cem Gönen'in 'Sinan Süleymaniye'de', Ozan Uçar'ın 'Selahattin (Zamanın Sultanı)' gibi oyunlar ilk defa sahnelenecek."

TARİHİ OYUNLAR AĞIRLIKTA
Yeni sezonda dört yeni çocuk oyununun da ilk kez sergileneceğine dikkat çeken Kurt, oyunlar arasında, 'Çiçek Prenses', 'Merhaba Hayat', 'Miyhavlar Tiyatrosu' ile 'Horoz Adam ve Korsan'ın yer aldığını söyledi.

ÇOCUKLAR İZLESİN İSTİYORUM
Yeni sezonda hem yerli eserlere hem de tarihi eserlere daha fazla ağırlık verdiklerini belirten Kurt, "Tarihimizle daha fazla yüzleşelim, iç içe olalım istiyoruz. Devlet Tiyatroları geçmişte çok görkemli işler yapmıştı ama uzun yıllar boyunca tarihi oyunların da ihmal edildiğini düşünüyorum. Çocuklar tarihi oyun izlemeden büyümesin istiyoruz. Bizim çok zengin bir tarihi oyun repertuvarımız var. Bunu mümkün olduğunca izleyici ile buluşturmak istiyoruz. Örneğin geçen yıl 'Hürrem Sultan' vardı bu yıl da 'Kösem Sultan', 'Tohum ve Toprak' gibi eserler var. Önümüzdeki dönemde de olacak tarihi oyunlar ama yazarı da az bu tür oyunların. Biz mümkün olduğunca gelecek dönemlerde tarihi oyunlara daha fazla yer vereceğiz..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü edebiyatçıların eserleri sahnelerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN