Gediz’de Gihmed Derneği Üyeleri Mursi İçin Mısır Yönetimine Mektup Gönderdi

Giriş Tarihi: 10.7.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 17:42
Gediz’de Gihmed Derneği Üyeleri Mursi İçin Mısır Yönetimine Mektup Gönderdi
’nın Gediz İlçesinde, Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarının idam kararlarının geri alınması için Gediz İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (GİHMED) üyeleri tarafından Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Mısır Adalet Bakanlığı ve Al-Ezher Üniversitesi’ne mektup gönderildi.
7 Haziran seçimlerinde Ak Parti Kütahya Milletvekili adayı olan Ahmet Tan ve Ak Parti Gediz İlçe Başkanı Mesut Yörük öncülüğünde PTT Gediz Şubesi önünde toplanan bir grup GİHMED üyesi, ellerindeki “Seninleyiz Mursi”, “Ne Darbe, Ne Sisi / Özgür Mısır, Özgür Mursi”, “Kardeşlik Bedel İster”, “İnsanlık ölüyor, dünya susuyor”, “Darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak”, “Cuntanın idam kararları İslami direnişi yıldıramaz” yazılı pankart ve dövizlerle Mısır’daki idam kararlarını protesto ettiler.
Ahmet Tan, AK Parti Gediz İlçe Başkanı Mesut Yörük ve beraberindeki GİHMED üyeleri, PTT Gediz Şubesi’ne girerek, Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarının idam kararlarının geri alınması için Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Mısır Adalet Bakanlığı ve Al-Ezher Üniversitesi’ne birer mektup gönderdiler.
Daha sonra dışarı çıkan GİHMED üyeleri, bir basın bildirisi okuyarak Mısır’daki idam kararlarını protesto ettiklerini bildirdiler.
Bir öğrenci tarafından okunan açıklamada şöyle denildi:
“Bizler, Türkiye Müslümanları için çok önemli bir ilim ve irfan ocağı olan İmam-Hatip Okullarının mezunları ve mensupları olarak Muhammed Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararları karşısında büyük bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. Bu kararların hukuksuz olduğunu ve adaletin bir an önce tecelli etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sizin; El-Ezher gibi kadim bir ilim merkezine ev sahipliği yapan, hala fikir dünyamızı besleyen büyük mütefekkirler yetiştirmiş Mısır’ın idarecisi olarak, bir zamanlar ülkenizde misafir ettiğiniz Mustafa Sabri Efendilerin, Mehmet Akiflerin mirasçısı biz ilim yolcularının sözlerini dikkate alacağınızı ümit ediyoruz. Bildirmek isteriz ki Mursi ve arkadaşlarının uğradığı haksızlık ve zulüm Türkiye gençliği tarafından büyük tepkiyle karşılanmakta, vicdanlarda derin yaralar açmaktadır. Mısır halkının önemli bir kısmının seçimlerde desteklediği bu insanların geleceği, artık bütün Müslümanlarla birlikte bizim de meselemiz ve gündemimiz haline gelmiştir. Onlar hakkında verilecek adaletsiz bir karar, her birimizin yüreğinde hak ettiği yankıyı bulacak ve asla unutulmayacaktır.
İnsanlık tarihi göstermiştir ki halklarının iradesini hiçe sayarak zorbalığa başvuran İdareciler, asla umdukları sonuca ulaşamamışlar ve hüsrana uğramışlardır. Bugün kazanmış gibi görünebilirsiniz ama Allah’ın da bir hesabı vardır ve bu hesabın sizi nerede ve nasıl yakalayacağını asla bilemezsiniz. Eğer Musa’nın kıssasından ibret almazsanız Firavun ‘un akıbetine uğramaktan nasıl kurtulacaksınız? Bugün şerde birleştiğiniz, kirli ittifaklar içine girdiğiniz dostlarınız, sizi Allah’ın azabından da koruyabilecekler mi?Ne yazık! Mısır’ın tarihine, Müslüman kimliğine, ümmetin gönlünde taht kurmuş fikir ve cihat önderlerinin davasına sadık kalmak yerine İslam beldelerini kan gölüne çeviren sinsi düşmanların yanında saf tutmanız Müslümanların hafızasına bir ibret vesikası olarak kazınacaktır. Biliniz ki Mısır’ın öz evlatları olan İhvan-ı Müslimin mensuplarını sindirme politikanızdan vazgeçmezseniz nefret ve lanetle anılan zalimlerden biri olarak tarihe geçeceksiniz.
Ayrıca görmelisiniz ki verilen idam kararlarının uygulanması Mısır’da yeni bir kargaşa ve çatışma döneminin başlamasına sebep olacağı gibi, nesiller boyu etkisini sürdürecek düşmanlıkların tohumunu atacaktır. Halkınızın ve bütün Müslümanların beklentisi, Mursi ve diğer İhvan-ı Müslimin mensupları hakkındaki idam kararının kaldırılmasını ve onlara özgürlüklerinin iade edilmesini sağlamanızdır. Bizler verilecek kararda, Mısır’ın kaderiyle oynayan yabancı güçlerin değil, Mısır halkının öz iradesinin belirleyici olmasını bekliyoruz. Unutmayınız ki alacağınız kararla dünya kamuoyu tarafından ya zorba bir diktatör, ya da halkının sesine kulak vererek adaletin tecellisi için sorumlu davranan basiret ve insaf sahibi bir idareci olarak tanınacak ve anılacaksınız. Bizler, Türkiye’nin ümmet sevdalısı gençleri olarak, sorumluluğumuz gereği sizi adalete, hakka ve insafa davet ediyoruz. İnanıyoruz ki bir gün devran dönecek, bu zulüm Çarkı kırılacak ve hak yerini bulacaktır. Allah’ın vaadinin gerçekleştiği o gün, bizler mazlumlarla el ele, zalimlerin acı sonuna şahit olacağız."
Yapılan açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. (MA-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz’de Gihmed Derneği Üyeleri Mursi İçin Mısır Yönetimine Mektup Gönderdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN