Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın Az Gelişmiş Bölgelerine “Semt Sahaları” Projesi

Giriş Tarihi: 12.3.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 13:08
Malatya’nın Az Gelişmiş Bölgelerine “Semt Sahaları” Projesi
’nın son yıllarda kontrolsüz bir şekilde niteliksiz göç alması üzerine harekete geçen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, çevre yolu altına spor tesisleri yaparak hem bu bölgelerin olumsuz imajını değiştirmeyi, hem de gençleri spora teşvik etmeyi amaçlıyor.
Çevre illerden aldığı niteliksiz göçün de etkisiyle Malatya’da asayiş olaylarının artış göstermesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.
Malatya’nın az gelişmiş ya da gelişmemiş bölgeleri olarak bilinen Melekbaba, Taştepe, Kiltepe, İzollutepe ve Yeşiltepe gibi semtlerin çehrelerini değiştirmek için kapsamlı bir proje hazırlayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, semt sahaları inşa edecek.
Çevre yolunun alt kısmında kalan bu bölgelerde spor tesisleşmesini hızlandırarak buradaki gençlerin ilgisini spora çevirmeyi hedefleyen Malatya Gençlik Hizmetleri ve İl Müdürlüğü, Türkiye’de örneğine az rastlanır proje için düğmeye bastı. Bu çerçevede Yeşiltepe, Melekbaba ve Tandoğan bölgelerine yapılan sahalar basketbol, futbol, voleybol ve tenis oynamaya uygun olarak inşa edildi. İleri ki aşamalarda ise mahalle muhtarlarının da onayı ile uygun arsalara yeni tesisler yapılacak.
Bu önemli projeyle ilgili açıklamada bulunan Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadi Fındıklı, “Semt sahalarını çevre yolunun altına yapmamızın nedeni buraların sosyal risk alanları olduğu içindir. Özellikle bu bölgede gençlerimizin spora ilgilisini yönlendirmemiz lazım. Alınan yoğun göçten dolayı bu bölgelerin gelişimi biraz daha olumsuz. Valimiz, muhtarlarımız ve kendi spor uzmanlarımız ile birlikte buralara semt spor alanları yapmayı kararlaştırdık. Buralar çevre halkına açık. Anahtarları muhtarlara ve okul müdürlerine verdik. Bu tarz sahaların artması lazım sadece biz değil belediyelerimizin de buna önem vermesi gerekir. 2015’te de SODES kapsamında bu tarz alanlar yapmaya devam edeceğiz. Bize muhtarlar kamuya ait arsalar gösterirse yine yapabiliriz. Buradan muhtarlara açık çağrımdır. Belediyeler bize alan gösterirlerse biz de üzerimize düşeni yaparız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatya’nın Az Gelişmiş Bölgelerine “Semt Sahaları” Projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN