Kayısısından Önce Mut Kayısısı Tezgahlarda

Giriş Tarihi: 14.4.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 14.4.2015 15:10
Malatya Kayısısından Önce Mut Kayısısı Tezgahlarda
’da bu yıl yaşanan don nedeniyle kayısıda hasarın ne kadar olduğu henüz netleşmezken, Mersin’in Mut ilçesinde yetişen kayısı çağlaları tezgahlarda yerini almaya başladı.
Malatya’da bir çok manavda satışa çıkan Mut kayısılarının fiyatı 2 buçuk ile 8 TL arasında değişiyor. Esnaflar, Malatya kayısının henüz çağla halinde bile olmadığını, ancak Mut kayısılarının erken yetiştiğini belirterek, tezgahlarda yerini aldığını söyledi. Malatya kayısısına göre acı çekirdekli olduğu belirtilen Mut kayısının çağlaları şu an fazla rağbet görmese de Malatya kayısının bu yıl da az olması halinde durumun değişeceği öngörülüyor.
Malatya kayısısına bir alternatif olarak görülen Mut kayısısının şimdiden satışa çıkarıldığını ifade eden esnaflar, Malatya ikliminin değiştiğini, bu nedenle dünyaca ünlü Malatya kayısısını bulmakta zorluk çekileceğini ileri sürüyor. Nisan ayında halen kışı yaşayan Malatya’da kayısının yanacağını belirten esnaflar, böyle giderse Malatya kayısısının artık aranan bir ürün olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatya Kayısısından Önce Mut Kayısısı Tezgahlarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN