Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başka Ümit'ler ölmesin

Giriş Tarihi: 4.1.2013

Uludağ'da donarak ölen üniversiteli Ümit Özgen olayından ders alan Bursa Valiliği kayak sezonu için üst düzey önlemler aldı. Valiliğin talimatıyla özel timlerin izinleri iptal edildi

Türkiye'nin kış turizm merkezi Uludağ'da kayak yaparken kaybolan ve yardım beklerken donarak ölen üniversite öğrencisi Ümit Özgen aradan geçen 3 yıl rağmen unutulmadı. Beyaz cennet Uludağ'da kayak sezonunun açılmasıyla birlikte, yerli ve yabancı turistlerin tatillerini güven içinde geçirmelerine yönelik her türlü tedbir alındı. Dağda görevli güvenlik personeli 24 saat görev yaparken, özellikle 2 yerleşim bölgesinde bulunan ve kaybolma olaylarını daha sık yaşandığı kayak pistlerinde jandarma kar motorlarıyla devriye gezmeye başladı. Alınan tedbirler hakkında bilgi veren Bursa Valisi Şahabettin Harput, kayak yaparken ya da dağ yürüyüşü sırasında meydana gelen kaybolma vakalarının en sık karşılaşılan problemler olduğunu söyledi. Üzücü olayların önüne geçmek için ilgili birimlerin 12 ay görev yaptığını, ancak kış mevsiminde bu birimlerin alarma geçtiklerini ve izinlerinin tamamıyla kaldırıldığını belirten Harput "Jandarmanın iki adet kurtarma timi, İl Özel İdaresi'nin malzeme takviyesiyle Türkiye'nin en profesyonel ve en donanımlı kurtarma birliği ve timi oldu" dedi.

156 HAYAT KURTARACAK

Uludağ'da 2013 sezonun tatilciler bakımından güvenli geçmesi için tüm tedbirlerin alındığını belirten Vali Harput şunları söyledi: "Jandarmamız ile beraber Sivil Savunma ve Afet Kurtarma birliklerimiz aynı şekilde jandarmanın paralelinde 24 saat olağanüstü bir hizmet anlayışı ile omuz omuza sırt sırta hizmet etmekterir. Timlerimiz her vatandaşımızın başına gelebilecek her türlü sıkıntının anında giderilmesi için büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürmektedirler. Onlar da bu manada yine aynı şekilde her türlü donanıma sahiptirler. Araç, gereç, malzeme noktasında hiçbir sıkıntımız yok. Uludağ'a gelecek vatandaşlarımızın bu manada emin olarak gelmelerini ve herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldıklarında '156' gibi çok pratik bir telefonu arayarak yardım istemeyi unutmamalarını istiyoruz."

TATİLCİYE VALİ UYARISI

Geçtiğimiz sezonlarda karşı karşıya kalınan acı olaylarda bazı yanlışlıklar yaşandığına da değinen Harput, dağda kaybolan bir vatandaş ile telefonla irtibat kurulduğunda kendisinden bulunduğu yerin koordinatlarının istendiğini hatırlattı. Harput "Kaybolan kişinin bu bilgiyi verdikten sonra bulunduğu yerden ayrılmaması lazım. En kısa zamanda, en geç yarım saat içinde gerekirse helikopter indirerek kurtarma birliğini götürebiliriz. Vatandaşlarımız bazen yolu kendilerin bulup otellerine ulaşıyor. Mutlaka kurtulduklarını jandarmaya haber versinler ki timlerimiz dağda boş yere onları aramak zorunda kalmasın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başka Ümit'ler ölmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN