İşte geleceğin şampiyonları

TJK'nın safkan İngiliz yarış atı yetiştirdiği Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın sayılı pansiyoner haralarından Karacabey Pansiyon Harası'nda, bugünlerde geleceğin şampiyon adayı yavru tayların doğum heyecanı yaşanıyor

Giriş Tarihi: 17.2.2013
TürkiyeJokey Kulübü'nün (TJK) safkan İngiliz yarış atı yetiştirdiği Karacabey Pansiyon Harası'nda, geleceğin şampiyon adayı yavru tayları doğmaya başladı. Geçmişinde şampiyonlukları bulunan Safkan İngiliz aygır ve kısraklarının çiftleştirilmeleriyle son bir ayda doğan 35 yavru tay anneleriyle padokları doldurmaya başlarken, yavru tayların sayısının haziran sonuna kadar 400'ü bulması bekleniyor. TJK Karacabey Pansiyon Harası Müdürü İsmail Akyurt, Karacabey Pansiyon Harası'nda şu anda 800 civarında safkan İngiliz atı bulunduğunu, 20 adet aygır dışındaki tüm atların sahipli olduğunu ve bu atlara her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde pansiyon hizmeti verdiklerini belirtti. Akyurt, hizmetlerine kısrakların aşım ve doğumlarıyla tüm tedavilerinin de dahil olduğunu vurgulayarak, her yıl ocak ayında doğumların, 15 Şubat'ta da aşımların başladığını ifade etti. Atlarda gebelik süresi 11 ay olduğu için doğumların da ocak ayında başladığını anlatan Akyurt, şöyle konuştu: "At sahipleri kısraklarını getirirler bize teslim ederler. Biz bu kısrakların bakımını üstleniriz, aşımını yaparız. 'Aşım' dediğimiz çiftleştirilmesi, gebe kalmasını sağlarız. Bizim burada aygırlarımız var. Hepsi birbirinden değerli. Milyon dolarlarla ifade edilen fiyatlarda aygırlarımız var. Bu aygırlarla çiftleşmelerini, gebe kalmalarını sağlarız. 11 ay sonunda da doğumlarını yaparız. Doğumlarımız da 15 Ocak'tan itibaren başlar. Şu anda da zaten aşağı yukarı 35 tane kadar doğumumuz oldu. Anneleriyle beraber gayet keyifli bir şekilde yeşilin içinde günlerini geçiriyorlar. En hareketli dönemimiz başladı. 15 Şubat'ta da aşımlarımıza başlayacağız. Bu doğum yapan kısraklarımız, tekrar gebe kalacaklar. Seneye yine aynı şekilde doğumlarını devam ettirecekler." Akyurt, burada yavru tayların 20 ay bakımını üstlendiklerini, daha sonra sahiplerinin hipodromlara götürerek eğitim verdikleri tayların yarışlarda koştuklarını belirtti. Akyurt "Şampiyonlar buradan çıkıyor. Birçok şampiyonumuz da buradan yetişti. Gazi Kupası Koşusu şampiyonumuz var, Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanan, Başbakanlık Kupası'nı kazanan var. Bayağı şampiyon atlarımız var. Derviş Ağa şampiyon atımız. Bu sene bize geldi" dedi.

5 MİLYON DOLARLIK ATLAR

Harada, soy ağacı şampiyon atlarla dolu aygırların bulunduğuna da değinen Akyurt, "Atların fiyat aralığı 3, 4, 5 milyon dolar, o civarlarda yurt dışından ithal ettiğimiz aygırlar var" dedi. Veteriner hekim Levent Koci de yeni doğan yavru tayların 3 günlük olduklarında anneleriyle padoklara çıkarılmaya başlandığını, 5 aylıktan sonra ise annelerinden ayrıldıklarını söyledi. Koci, doğumun, at sahiplerinin hasretle beklediği gün olduğunu da sözlerine ekledi.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜKLERİNDEN
TJK'nın safkan İngiliz yarış atı yetiştiren en büyük daimi pansiyoner harası olan Karacabey Pansiyon Harası, Karacabey ilçesi İzmir-Bursa kara yolu mevkisinde 1 Mart 2001'de açıldı. Toplam 4 bin 996 dekar arazi üzerine kurulan, çevre sınırlarının uzunluğu 18 kilometreyi bulan harada, toplam 3 bin 422 dekar alana sahip 145 adet çim ve toplam 150 dekar alana sahip 34 adet kum olmak üzere genel toplamda 3 bin 572 dekarlık alana sahip 179 adet padok yer alıyor. Bu padok alanıyla Avrupa'nın sayılı büyük haralarından biri olan harada, ocak-haziran döneminde doğumlar, aşımlar, misafir olarak giriş yapan kısraklar ve onların taylarıyla sayı bin 200'lere ulaşıyor. 15 tavla blokunda kısrak ve taylar için kullanılabilir durumda 790 loca bulunan harada, 10 localı bir karantina tavlası, ameliyathanesi ile 8 tedavi locası bulunan bir At Hastanesi yer alıyor.

BU SEZON 400 TAY BEKLENİYOR
Harada halen 800 civarında safkan İngiliz atı bulunduğunu hatırlatan TJK Karacabey Pansiyon Harası Müdürü İsmail Akyurt, "Doğum, şu anda 35 tane, ama bu sezon sonuna doğru 400'ü bulacak. 400 yavru tay bekliyoruz" dedi. Akyurt, at sahiplerinin verilen hizmetten memnun olduğunu dile getirerek "Şu anda zaten bizim kapasitemiz dolu. Sırada bekleyen de en az 150 tane kısrak sahibi var. Yer boşalmasını bekleyen 150 kısrak var. Gelip de burada bize teslim edilmelerini bekleyen" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte geleceğin şampiyonları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN