En sinsi ilerleyen kanser

Emsey Hospital Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, genellikle geç evrede teşhisi konulan pankreas kanserinin belirtilerini ve uygulanması gereken teşhis yöntemlerini anlattı

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Bütün dünyada kanser oranı hızla artıyor. Pankreas kanseri, ABD'deki kanser ölümleri arasında 4. sırada yer almasıyla dikkat çekiyor. Yeni vaka bildirimlerine göre bu oran ABD'de 60 binlere yaklaşıyor ve bir buçuk senede, bu hastaların yaklaşık 45 ila 50 bini kaybediliyor. Avrupa'daki ölüm sayısının ise, 50 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. En kötü tümörlerin başında gelen pankreas kanseriyle ilgili bilgileri, Emsey Hospital Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz'dan aldık.
Pankreas kanseri neden geç evrede ortaya çıkar?
Pankreas kanseri hastalarında en sık görülen şikâyetler arasında karın ağrısı, sarılık, iştah ve bel ağrısı yer alır. Hastalar genellikle geç başvururlar. Üçte biri karında kitle ya da karaciğer metastazıyla karşımıza gelir. Bazen de paraneoplastik dediğimiz, örneğin cilt lezyonları, damarda tıkanmalar görülür. Ani bir diyabetin ortaya çıkması düşündürücü olabilir."
Pankreas kanserinin teşhisi nasıl olmaktadır?
Hastalığın teşhisinde bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, gerekirse Pet çekilmelidir. En önemlisi, ince iğne biyopsisidir. Trucat biyopsisi de tercih edilebilir. Ultrasonografi 2 santime kadar olan tümörleri gösteren en ucuz yöntemdir ve karaciğer metastazında safra yolu genişliğini ortaya çıkarır. Kontraslı Bilgisayarlı Tomografi, bütün batını ve şüpheli lenf nodlarını göstermede ultrasonografiden daha iyidir. 1 cm ve daha küçük lezyonları gösterebilir. Endoskopik Retrograt Kolonjiyo Pankrearografi (ERCP) ile karsinomlar daha net tespit edilebilir. Endoskopik Ultrasonografi kullanılabilir. Bunlarla gösterilemezse, Laparoskopi ile tetkik şarttır.
Pankreas kanserinin tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Klinik olarak pankreas tedavisi 3 ayrı gruba ayrılır. Lokalize evrede tümör etrafa dağılmamışsa sağ kalım 19 aya, opere olmayan lokal ileri olgularda 10 aya, metastatik evrede 3 aya inmektedir.
Pankreas kanseri hastaları nasıl beslenmelidir?
Protein açısından balık, yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, köy yumurtası, yoğurt, baklagillerden tüketmelidirler. Yağ olarak, zeytinyağı tercih edilmelidir. Çiçek balı, kara üzüm pekmezi hastaya takviye bakımından önemlidir. Karahindibağ kullanılmalı; havuç, portakal suyu içilmeli ancak meyve suları hemen değil, uzun sürede tüketilmelidir (1 bardak 15 - 20 dakika sürede içilmelidir). Semizotu, enginar, kereviz, yerelması gibi gıdalar yenilmelidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar pankreas kanserine karşı, oldukça başarılı sonuçlar vermiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En sinsi ilerleyen kanser
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN