Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otobüs gerilimi

Başkanı Altepe, Bursa'da özel halk otobüslerinin bütünleşik sistemden çıkıp parayla yolcu taşımasına büyük tepki göstererek gerekenin yapılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özel halk otobüslerine ateş püskürüyor. Özel halk otobüsü olarak hizmet veren yeşil otobüslerin bütünleşik bilet sisteminden çıkmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altepe, şehir içi toplu taşıma sisteminde özellikle son 40 gündür önemli sorunların yaşandığını kaydetti. Yeşil otobüslerin Büyükşehir Belediyesi ile 11 yıllık sözleşmesi olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, yaşanan sıkıntıların çözümü ve esnafın da mağdur edilmemesi yönünde önemli adımlar attıklarını ancak bir sonuca ulaşamadıklarını vurguladı. Şoför esnafının taleplerine sürekli olumlu yanıt verdiklerini anlatan Altepe, "Bize bilgi verilmiyor, şeffaf değil, kapalı odalarda işlem yapılıyor, hesaplardan haberimiz yok, dedik. Tüm hesapları açtık, şifreleri verdik. O zaman da 'anlamıyoruz' dediler. 'Hatlarda fazla araç var kazanamıyoruz' dediler, koyduğumuz araçları kaldırdık. 'Belediye payları alınmasın' dediler. Zaten belediye yüzde 3 oranında pay alıyordu onu da kaldırdık. Şuanda yeşil otobüslerden Büyükşehir Belediyesi'nin bir geliri yok. Ama buna da teşekkür gelmedi. Zam istediler, onu da yaptık. Biz ancak bu kadarını yapabiliyoruz. Bundan sonrası Büyükşehir'in bütçesinden para aktarmaktır, bunu da yapamayız" diye konuştu.

'HERKES SÖZLEŞMEYE UYMALI'
Büyükşehir Belediyesi'nin tüm iyi niyetli girişimlerine rağmen, gerilimin sürekli tırmandırıldığını ifade eden Altepe, "Kendi biletlerini keseceklerini söylüyorlar. Buna göre sözleşmenin iptal olması gerekir. Çünkü sözleşmede böyle bir madde yok. Gerekli takip yapılacak. Bu Bursa'nın konusu. Özelleştirmenin amacı belli. Belediyeye ve şehre kazandırmak. Hem şoför esnafı kazansın hem belediye pay alsın. Şimdi biz bir şey almıyoruz. Biz yapabileceğimizi yaptık. Herkes sözleşmeye uymalı, aksi halde sonucuna katlanacak. Sabırlı davranıyoruz ve biz şunu bekliyoruz; Herhangi bir konuda yapılacak her projeye açığız. Belediyenin meclisimizin yapabileceği ne varsa hazırız ancak olabilecek şeyler olsun. Bundan sonra bize gereğini yapmak düşüyor. Sözleşmeler açık ve net" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otobüs gerilimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN