Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir yıllık tasarrufun bedeli 10 çeyrek altın

BKK Kadın Meclisi tarafından düzenlenen 'Güvenli doğalgaz ve tasarruf' konulu panelde, yakıt tüketiminin nasıl azaltılacağı ve emniyetli doğalgaz kullanımı konularında kadınlara bilgi verildi

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Bursagaz Pazarlama ve Satış Yöneticisi Nihal Bütün, Bursa Kent Konseyi'nde (BKK) kentin kadınlarına güvenli doğalgaz kullanımı ve tasarruf hakkında bilgiler verdi. Panele, BKK Başkan Yardımcısı M. Necati Şahin, BKK Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık ve kadınlar katıldı. Ev konusunda tüm yükü üstlenen kadınları her konuda bilgilendirme görevini üstlendiklerini söyleyen Kadriye Sarıbıyık, hem can güvenliği, hem de ev ekonomisi için yakıt kullanımının püf noktalarını kadınlara anlattıklarını belirtti. Sarıbıyık, Bursagaz'a verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

YILDA BİN 827 TL TASARRUF
'Güvenli doğalgaz ve tasarruf' konulu programda doğalgazı 'verimli, ekonomik ve konforlu' olarak tanımlayan Bütün, bir yıllık doğalgaz kullanımıyla bin 827 TL'lik tasarruf elde edilebildiğini anlattı. Bu tasarruf sayesinde 10 adet çeyrek altın veya 4 depo benzin alınabileceğini, 3 ay boyunca mutfak masrafının, 3 ay boyunca ev kirasının, 2 çocuğun bir yıllık kırtasiye ve servis maliyetinin karşılanabileceğini belirten Bütün, "İnsana ekonomik ve konfor açısından avantaj sağlayan doğalgazda yakıt tüketimini de azaltabiliriz. Isı yalıtımı yapıldığı takdirde yüzde 80 tasarruf, çatı izolasyonu yapıldığında yüzde 20 tasarruf elde edilebilir. Dış duvar ve pencere, kapı izolasyonuyla doğalgaz giderlerinizde yüzde 15'lik bir azalma sağlanabilir. Oda termostatı da sadece bulunduğu odaya göre kombiye 'dur' ya da 'çalış' komutu verir. Tüm radyatörlerin ayarlanan sıcaklıklara ulaşması halinde kombi üzerindeki sensör 'her odayı istenen sıcaklığa getirdim' mantığıyla kendisini kapatır" dedi.

TASARRUF SAĞLAYAN YÖNTEMLER
Güneş alan pencerelerin temiz tutulmasıyla güneşin pasif ısıtmasından yararlanılabileceğini dile getiren Bursagaz Pazarlama ve Satış Yöneticisi Nihal Bütün, soğuk havalarda kısa sürede tüm pencerelerin aynı anda açılarak evin havalandırılmasını tavsiye etti. Radyatörlerin önlerini kapamayarak yüzde 10 tasarruf sağlanabileceğini ifade eden Bütün, radyatörlerin arkalarını alüminyum folyo kaplı levhalarla muhafaza edilmesini önerdi. Bütün, "Kapalı alanlarda bulunan bacalı cihazların yanında mutlaka gaz alarm cihazı da bulunmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yıllık tasarrufun bedeli 10 çeyrek altın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN