Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastanede deprem alarmı

Bursa'da olası bir deprem sırasında hastanelerdeki sağlık cihazlarının zarar görmesini ve hastalara zarar vermesini engellemek isteyen Bursa İl Sağlık Müdürlüğü 'cihaz sabitleme seferberliği' başlattı

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Olası Marmara depreminden en çok etkilenecek illerin başında gelecek Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğü hayati önem taşıyan bir uygulama başlatıyor. Deprem sırasında yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması için düğmeye basan yetkililer 15 kişilik bir ekip kurdu. Boğaziçi Kandilli Rasathanesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde eğitim alan 15 kişilik ekip, kentteki tüm kamu ve özel hastanelerini dolaşacak. Hastanelerde deprem anında hastalara ve hastane personeline zarar verme ve zarar görme ihtimali olan tıbbi ekipmanın tespitini yapacak olan ekip, toplam 1500 hastane personeline tıbbi ekipmanların sabitlenmesi konusunda eğitim verecek. Sabitlenen eşyalar ve cihazlar deprem anında oluşan sarsıntıda devrilmeyerek herhangi bir zarar görmeyecek. Böylelikle herhangi bir devrilme, kırılma, parçalanma gibi durumlardan dolayı yaşanacak kazalarında önüne geçilmiş olacak. 2014 sonuna kadar tüm hastanelerdeki tehlike arz eden ekipmanların sabitlenmesi tamamlanacak.

ZARAR VEREMEYECEK

Deprem anında hastanelerin her zamankinden daha büyük öneme sahip olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürü Murat Derin, "Hastanelerde bulunan tıbbi ekipmanlar depremler sonrasında çok daha büyük önem taşıyor. Hastanelerin depremde zarar gören vatandaşlara fayda sağlayabilmesi için bu tıbbi ekipmanların kesinlikle zarar görmemesi gerekir. Kurmuş olduğumuz 15 kişilik ekip hastane hastane dolaşarak hangi ekipmanların sabitlenmesi gerektiğinin tespitini yapacak ve hastane personeline ekipmanların sabitlenmesi için eğitim verecek. Aynı zamanda deprem anında devrilecek herhangi bir eşya ya da sağlık ekipmanı hastanede tedavi gören hastalara ve hastane personeline de büyük zararlar verebilir" dedi. Van depreminde bu sıkıntının yaşandığını belirten Derin, "Van depreminde hastanelerdeki sağlık ekipmanlarının nerededeyse tamamı zarar gördü. Cihazlar kullanılamaz hale geldi. Durum böyle olunca depremde yaralanan vatandaşlara yardım sağlanması konusunda aksaklıklar yaşandı" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastanede deprem alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN