Kışın kilo almanın 3 nedeni

Giriş Tarihi: 23.2.2014

Dr. Oğuz Kaan Ünal kışın kilo almanın 3 önemli nedenini anlattı: Depresyon, D vitamini eksikliği ve kısa günler

Sonbahar ve özellikle kış aylarında genellikle kilo almaya eğilimli olunuyor ve bu değişiklik 1-2 kilo kadar olabiliyor. Peki, bu durum kaçınılmaz olarak başımıza gelen ve vücudumuz için bir korunma mekanizması olabilir mi? Acıbadem Bursa Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Oğuz Kaan Ünal kış mevsiminde kilo almanın 3 önemli nedenini anlattı:

DEPRESYON

Kış ayları özellikle genetik olarak yatkın kişilerde depresyona eğilimi oluşturabiliyor. Bu durumdan serotonin hormonunun sorumlu olduğu düşünülüyor. Refleks olarak bu olumsuz hisleri iyileştirmek ve daha mutlu hissedebilmek için yazın tükettiğimizden daha kalorili ve yağlı yiyecekler tüketme ihtiyaç artıyor. Buna kontrolsüz gece atıştırmaları da eklenebiliyor.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Bazı çalışmalarda obez ve metabolik sendromlu kişilerde D vitamin eksikliğinin ortaya konması, kas ve kemik sağlığımızda temel bir rolü olan bu vitaminin, yağ metabolizmasında da rolü olabileceğini ortaya koyuyor. Kışın güneş ışığının daha zayıf olması, dışarıya daha az çıkma eğilimi ve soğuktan korunmak için kalın giysiler giyiyor olmamız D vitamini eksikliğini tetikleyerek kilo almamıza olumsuz katkıda bulunuyor olabilir.

GÜNLERİN KISA OLMASI

Günlerin kısa olması yeme düzeninin bozularak öğünlerin atlanmasına yol açabiliyor. Soğuk havalarda egzersiz yapma isteğinin sıcak ortamlarda oturma ve televizyon seyrederek bir şeyler atıştırmaya dönüşmesi de önemli bir sorun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışın kilo almanın 3 nedeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN