Bursa tarih turizminde rekora koşuyor

Bursa Büyükşehir'in restorasyon çalışmaları turist sayısını artırdı. Geçen yıla göre bu yılın ilk 5 ayında yüzde 35'lik artış oldu

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Artık sadece Uludağ'ı ile değil tarih ve sağlık turizmi ile de dikkat çeken Bursa, bu yıl turist rekoruna koşuyor. Sektörün önde gelenlerinin verdiği bilgilere göre Bursa tarih turizmi 2013 yılına göre 2014 yılının ilk 5 ayında yüzde 35'lik bir artış gösterdi. Bu artışta Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı tarihi mekânlar üzerinde hassasiyetle durması ve yapılan restorasyon çalışmaları ile yeniden hayata dönen yapıların da büyük önemi var. Bursa'da tarihi ve kültürel mirasın ortaya çıkarılmasında bugüne kadar 270'e yakın proje üreten Büyükşehir Belediyesi, son 25 yıldır kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirilmediği tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin ortaya çıkarılması amacıyla dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas'la başlattığı çalışmaları hızla devam ediyor. Atatürk Caddesi ile Haşim İşcan Caddesi arasında kalan tarihi bölgenin bir bütün olarak ele alındığı çalışmada öncelikle koruma ve kullanma dengesinin nasıl sağlanacağı belirleniyor. İpek Han, Emir Han, Galle Han, Şadırvanlı Han, Yoğurt Han, Tahtakale Han, Kapan Han, Gelincik, Sipahi ve İvazpaşa Çarşıları restorasyonu, Balibey Han Konsept Çalışması, Bat Pazarı ve Demirciler Çarşısı Sağlıklaştırma projeleri ve Geyve Hanönü Ertuğrulbey Meydanı düzenlemeleri ise sürüyor.

UNESCO DÜNYA MİRASI

Büyükşehir Belediyesi'nin Cumalıkızık, Sultan Külliyeleri ve Hanlar Bölgesi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması yönündeki çalışmalarında hedefe adım adım yaklaşılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylanmasının ardından adaylık başvuru dosyası da Ankara'ya ulaştı. Bursa'nın dosyası, çok yoğun bir çalışma döneminden sonra Kültür Bakanlığı'na teslim edildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından Paris'te bulunan UNESCO merkezine gönderildi.

FABRİKA-İ HÜMAYUN
Osmanlı Devleti'nin 159 yıl önce ipek üretimi için kurduğu Fabrikai Hümayun, Modacı Faruk Saraç'ın işbirliğiyle gerçek kimliğine döndü. 'Hazine-i Hassa- i Şâhâne' tarafından finanse edilerek kurulan devlete ait ilk ipek fabrikası olan ve ürettiği ipliklerle, başta Osmanlı Saray ve köşkleri olmak üzere Avrupa saraylarını süsleyen Fabrika-i Hümayun, modaya yön veren bir eğitim kurumu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa tarih turizminde rekora koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN