Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Panayır yerine döndü

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Panayır yerine döndü

Uludağ'da 2 gün arayla iki kişinin kazayla ölmesi zirvede güvenlik önlemlerini gündeme getirdi. Davos olması için çabalanan dağda yaşanan keşmekeşi SABAH muhabiri yerinde gözlemledi

Türkiye'nin en modern kayak tesislerine sahip Uludağ'da yarıyıl tatili nedeniyle tarihi bir yoğunluk yaşanırken, 2 gün arayla iki kişinin kazayla ölmesinin ardından zirvede güvenlik tartışmaları başladı. Uludağ'dan gelen ilk kaza haberi tüm Türkiye'yi yasa boğdu. 7 yaşındaki Elif Uymuşlar, güvenlik önlemi alınmayan pistte kayarken yaşamını yitirdi. İki gün sonra da yürüyüş yolu ve kaldırım olmayan Uludağ'da yoğun araç trafiğinin içinde yürümek zorunda kalan tatilci 49 yaşındaki Necla Aladağ, kayan bir aracın altında kalarak hayatının kaybetti. SABAH Bursa teleferik hattının oteller bölgesine ulaşmasıyla büyük yoğunluğun yaşandığı Uludağ'a çıkarak eksiklikleri yerinde tespit etti. Uludağ'da yaşanan en büyük sıkıntılardan biri günübirlik dağa çıkıp mangal yakan vatandaşların kayak yapılan pistlerde dolaşması. İşletme sahipleri hızla kayan kayakçıların arasında gezen bu vatandaşlar sık sık kazalara neden olduğunu dile getiriyor. Bu tür olayların yaşanmaması için pistlerde yaya olarak dolaşılmasının yasaklanması isteniyor. Uyarı tabelalarının olmasına rağmen dikkate almayan vatandaşların jandarma yada güvenlik görevlileri tarafından uyarılması gerektiğine de vurgu yapılıyor.

BOĞAZ TRAFİĞİNİ ARATMIYOR

Bu yıl tarihinin en kalabalık sezonlarından birini geçiren Uludağ'da binlerce araç oteller bölgesindeki tek yol olan cadde üzerine sağlı sollu park etmek zorunda kalıyor. Otopark olmadığı için gelişi güzel bırakılan arabalar hem trafik akışını engelliyor hem de yayalar için yürüyüş alanı bırakmıyor. Boğaz trafiğini aratmayan görüntülere sahne olan Uludağ'da yayalar yürüyüş yaparken adeta araçlarla dans ediyorlar. Kar ve buzlanmanın olduğu yolda sık sık kazalar meydana geliyor. Sadece pazar günü Uludağ giriş yapan araç sayısı 6 bin adet. 17 yıldır Uludağ'da işletmecilik yapan Orhan Sarı, iki kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaların önüne geçmenin tek yolunun güvenlik önlemlerini artırmaktan geçtiğini belirtiyor. Denetimleri sıklaştırılması gerektiğini belirten Sarı teleferiğin oteller bölgesine kadar gelmesinin ardından kazaların çoğaldığının altını çiziyor. İzinsiz kızak kiralanmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirten Sarı şunları söylüyor: "Küçük kızın ölümü bizi çok üzdü. Tamamen ihmalden kaynaklanan bir ölüm. İzinsiz kafasına göre kızak kiralayan birinin neden olduğu bir ölüm. Kızak yapılan pistler filelerle çevrilmeli, pistlere kardan setler yapılmalı. Ve personel çalıştırılmalı. Trafik kazası da bence ihmal. Çünkü burada yayaların yürüyeceği bir yol yok. Kazanın olduğu yerde sürekli araçlar kayar. O nokta hem çok dik bir rampa hem de buzlanmanın yoğun olduğu bir yer. Uludağ baştan aşağı denetlenmeli. Ve güvenlik önlemi almayan işletmeciler men edilmeli."

"ÇİLELİ YOLDAN GEÇTİM"
Muhabirimiz Tuna Çam Uludağ'a çıkan yolun da çilelerle dolu olduğunu şu sözlerle anlatıyor: Uludağ'a o köstebek yuvasını andıran çukurlarla dolu yılan gibi kıvrılan karayolundan arabayla çıktım. Kırsal kesimdeki köy yolu gibi. Dağ yolu tabiî ki virajlı olur iyi de karşınızdan bir otobüs geliyor ve o viraja iki araç sığmıyorsa burada bir sorun var demektir. Ayrıca sömestr tatili deyip 15 gün boyunca tüm rezaryasyonların dolu olduğu ilan edilen Uludağ'da tatilcilerin en yoğun olduğu öğle saatlerinde otellere yakıt taşıyan TIR'ların o yolda ne işi var. Virajda durup geri vitese takıp kaçmasam kamyon üzerimden geçecekti. "Neden teleferiği kullanmadın" diyeceklere de bir yanıtım var. Bana göre Bursa'ya başlı başına turist çekecek bir proje teleferik. Daha önce bindim muhteşem bir yolculuk keyfi var. Ancak yolcu yoğunluğunu azaltmak için balık istifi kabinleri dolduran görevliler, minibüsçüleri aratmıyor. Kolundan tuttuğunu kabine atıyor."

KAYAK HOCALARI ENDİŞELİ
Kayak Öğretmenleri Derneği, önlemlerin arttırılmadığı takdirde beyaz cennet Uludağ'ın güzellikleriyle değil, kazalarla gündeme geleceğinden endişeli. Uludağ'da sadece kayak öğretmekle kalmayan, ilk yardımdan, güvenliğin sağlanmasına kadar her alanda görev alan kayak öğretmenleri, önerilerinin dikkate alınmasını istiyorlar. Kayak öğretmenleri vakit kaybetmeden acemiler ve yeni kayak öğrenecekler için pist tahsis edilmesi gerektiğini böylece kazaların önüne geçilebileceğini söylüyor.

GÜNÜBİRLİKÇİ İLE KAYAKÇI AYRILMALI
Teleferiğin oteller bölgesine gelmesiyle Uludağ günübirlikçi akınına uğradığını ifade eden Yahya Karabaş, şunları söyledi: "Gezmek, bir tur atmak hatta mangal yakmak için Uludağ çıkan vatandaşlarımız kayak pistlerine giriyorlar. Tabi ki Uludağ hepimizin, onlar da gelecekler ama bazı kuralları uymalıyız. Çobankaya'da çok müsait alanlar var. Bu alanlar günübirlikçi vatandaşlar için düzenlenirse onlar da kayak pistlerine girmek zorunda kalmazlar. Ve kayak yapmak için gelenlerin kaldığı 1'inci oteller bölgesinde dolaşmazlar. Geçtiğimiz hafta bir çocuğumuzu ve bir hanımefendiyi kaybettik. Yeni kazaların yaşanmaması için bir an önce önlem almalıyız. Dağı karış karış bilen biz kayak öğretmenleri her türlü işbirliğine hazırız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panayır yerine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN