Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocaeli tramvayı için 114 milyonluk yatırım

Tamamlanmasına 473 gün kalan Otogar-SEKA Park arası tramvay hattının temelleri atıldı. Bakan Işık temel atma töreninde tramvay hattının Alikahya'dan başlaması için talimat verdi

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Kocaeli tramvayı için 114 milyonluk yatırım
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve şantiye kurma çalışmalarında sona gelinen tramvay hattının temel atma töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımı ile gerçekleştirildi. İzmit Otogarı'nın yanında bulunan alanda yapılan törene Bakan Işık ile birlikte Vali Hasan Basri Gözüloğlu, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve vatandaşlar katıldı.

'ÖNCELİĞİMİZ ULAŞIM OLACAK'
Törende konuşan Bakan Işık "Yıllarca bu kenttin ulaşım altyapısına yönelik çalışma yapılmadı. 2004'ten sonra AK Parti İzmit Büyükşehir'i kazanınca Kocaeli'ye tüm sınırları ile Büyükşehir yaptı. Türkiye'nin en planlı kentlerinden biri şimdi Kocaeli oldu. Eksikler elbette var ama belli bir noktaya gelindi. 2015- 2023 yılları arasında Kocaeli'de önceliğimiz ulaşım olacak" dedi. Işık "İzmit raylı sistemde geç kaldı. Ama hızla bitince raylı sisteme kavuşacak. Ardından 1180 yataklı Şehir hastanesine de 3 yıl içinde raylı sistem buraya uzatılacak. Alanımız müsait buradaki sistemi Alikahya'ya da uzatalım. İlk etabı böyle olursa Alikahya'ya ciddi bir ulaşım rahatlığı sağlayacaktır. Bu yatırımlar sadece istikrarla olur" diye konuştu. Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın ise, kent ulaşımı ile ilgili bilgi verdi. Alınan 200 araç ile toplu taşıma filosunun genişletildiğini söyleyen Büyükakın, "Ulaşım Park şirketini kurduk ve yeni yıl ile çalışmaya başlayacak. 11 kilometrelik Gebze- Darıca metrosu için fizibilite çalışmalarını yaptık ve Ulaştırma Bakanlığı'na sunduk. İlk göz ağrımız olan tramvay için ihalemizi yaptık ve 12 tramvay vagonunun alınması içinde sözleşme imzaladık. Önümüzdeki süreçte tramvay hattı SEKA Devlet ve Şehir hastanesine uzatılacak" dedi.

BİTİMİNE 473 GÜN KALDI

21 Temmuz'da startı verilen tramvay hattının bitmesine 473 gün kaldığı öğrenildi. Tramvay için 2 yıl süren planlama çalışmasının ardından 21 Temmuz'da start verilmişti. Gidiş- geliş toplam 14 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşan hat 113 milyon 990 bin liraya mal olacak. Günlük 16 bin yolcu taşıması planlan güzergahta, 8 bina kamulaştırılacak. Akçaray ismi verilen hat ile Kocaeli ilk raylı ulaşım sistemine kavuşacak. Tramvay hattı boyunca toplam 28 bin 800 metre uzunluğunda ve 1977 ton oluklu ray imalatı yapılacak. Karayolu ve Tramvay hattının kesiştiği kavşaklarda 16 adet sinyalizasyon düzenlemesi yapılacak.

1977 TON RAY YAPILACAK
Tramvay hattında çalışacak olan 12 tramvay vagonun ihalesi alan firma ile sözleşme de yapıldı. Tramvay hattı boyunca 28 bin 800 metre uzunluğunda 1977 ton oluklu ray imalatı yapılacak. 46 bin adet ray bağlantı elemanı montajı yapacak. 24 adet farklı özelliklerde makas imalatı, yatay ve düşey trafik işaretlemeleri kurulacak, tramvay hattının kataner sistemini beslemek amacı ile 6 adet trafo merkezi içerisinde toplam 12 adet 1500 kWA'lık CER trafosu yapılacak. İstasyon yapıları, depo sahası, yol aydınlatması ve trafik sinyalizasyonu için gerekli enerji ihtiyacının karşılanması için toplamda 5 adet 250 kWA ve 2 adet 1000 kWA iç ihtiyaç trafosu kurulacak.

TRAMVAY METRONUN İLK ADIMI
Tramvay hattının temel atma töreninde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "12'nci yılımızda hizmetlerimizi sürdürüyoruz. En büyük sorunumuz olan ulaşım için çalışmalarımızı yapmamız gerekiyor. Bizim tramvay çalışmamız metro çalışmasının ön hazırlıklarıdır" dedi. Karaosmanoğlu, "Gelecekte tüm ilçelerimizi metro ile birbirine bağlayacağız. Bu çalışmaların hepsi ancak Türkiye'nin istikrarı ile olur. Denizin altından tüneller yapıyoruz, İzmit Körfezi'nde köprüler yapıyoruz. Daha iyi gelişmeleri birlikte yaşayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli tramvayı için 114 milyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN