Kocaeli kongre ve fuar merkezi olacak

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Kocaeli kongre ve fuar merkezi olacak

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ "Amacımız sanayi şehri olarak anılan Kocaeli'ni, aynı zamanda fuar, kongre ve bilişim merkezi haline getirmek" dedi

14 bin 500'ün üzerinde üyeye sahip Kocaeli Ticaret Odası'nın Başkanı Murat Özdağ sorularımızı yanıtladı. Bugüne kadar 23 farklı ülkeden 300'den fazla yabancı işadamını oda üyeleriyle buluşturduklarını söyleyen Özdağ "Yurtdışı İş Programlarımız ile 157 üyemizin katılımıyla 7 farklı 'İş ve Yatırım Programı' düzenledik. Kazakistan, Endonezya, Ürdün, Rusya, Polonya, Fas ve Bosna Hersek'te ülke bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik. Özellikle sektörleri birbirleri ile buluşturmak için ülkemizin çeşitli illerindeki odalar ile buradaki odaları buluşturuyoruz. Çok faydalı eş meslek komite toplantıları düzenliyoruz" dedi. Fuarcılık alanındaki hedeflerini de anlatan Özdağ şöyle konuştu: "Kocaeli sadece sanayi şehri olarak anılıyor. Biz bunun yanı sıra ilimizin fuar ve kongre merkezi, bilişim merkezi olarak anılmasını da istiyoruz. İstanbul'un Anadolu yakasının fuar ve kongre merkezi olmak için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Geçen yıl 3 fuar düzenledik. Bu yıl da 'İdeal Ev ve Evlilik Fuarı'nı düzenliyoruz. Hemen arkasından 1-6 Kasım 2016 tarihlerinde 'Autoshow Fuarı'nı düzenleyeceğiz. Ondan sonra 'İnşaat Teknolojileri Fuarı', 'Tavukçuluk Fuarı' ve 'Hobi Fuarı'nı düzenleyeceğiz. Yılda 12 fuara doğru gidiyoruz."

HEM FUAR, HEM TATİL
"Bundan 10 yıl önce alt yapımız yoktu. Ancak şu anda otel, restaurant ve alan olarak her şeye sahibiz" diyen Özdağ "Fuarlarımız gerçekten ticaret fuarıydı. Sıcak para akışı da oluyor. Kocaeli'nin çok kıymetli bir konumu var. İnsanlar fuara gelip yarım günde gezerek, yarım günde de ilgilendiği ürün veya marka ne ise onun üreticilerine ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra Kocaeli deniz turizmi, kış turizmi, doğa turizmi ile oldukça zengin bir yer. Fuara gelenler kendilerine de vakit ayırabilecek ve hayata kısada olsa bir mola verebilecek" diye konuştu. Sosyal sorumluluk projeleri hakkında da bilgi veren Özdağ şöyle devam etti: "Oda olarak sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veriyoruz. Bugüne kadar 10 binden fazla kişiye iftar verdik. 'Geçmiş geleceğe ışıktır' programları ile geçmiş dönem yönetim kurulu ve meclis başkanlarımızla bir araya geliyoruz. Üyelerimizle bayramlaşma geleneğini başlattık. Üyelerimizi yılın hemen her günü ziyaret etmeye gayret ediyoruz. Onlardan fikir alıyoruz. 40 yılın üzerinde ticaret yapan üyelerimiz ile buluşarak plaketler ile onları onore ediyoruz. Her yıl binin üzerindeki kişiye ve öğrenciye koli ile kıyafet yardımı yapıyoruz."

2023 HEDEFİMİZ 60 MİLYAR DOLAR
Kocaeli'nin 2023 hedefleri hakkında da bilgi veren Murat Özdağ şöyle konuştu: "2023'te Kocaeli'nde 60 milyar doları aşan bir ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. TÜBİ- TAK'ın, MAM'ın ve Marka'nın desteği ile test merkezleri oluşturulmasına gayret ediyoruz. Şu anda bir tanesinin açılmasını sağladık. Yine 2023 hedefleri için Gebze'de kurulan Bilişim Vadisi'ni çok önemsiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli kongre ve fuar merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN