Zeyniler’e turistik dokunuş

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Zeyniler’e turistik dokunuş

Uludağ’ın yanı sıra birçok doğal güzelliği ile çekim olan ’da, yeni cazibe merkezleri oluşturuluyor. Bu yönde çalışmalarını sürdüren Belediyesi Zeyniler’i turizmin yeni merkezi yapmak için kolları sıvadı

Doğa ve kültür turizmi açısından bir çok proje üreten Belediyesi, dünya mirası Cumalıkızık'tan sonra Zeyniler'i de yerli ve yabancı turistlerin uğrak konuma getirmek için çalışmalarını hızlandırdı. Zeyniler'in eşsiz doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle Yıldırım'ın gizli kalmış hazinelerinden biri olduğunu belirten Yıldırım Belediye Başkan İsmail Hakkı Edebali, "Doğayla iç içe, 'nın eşsiz konumunda bir yer olan Zeyniler, var olan kültürel mirasıyla büyük bir turizm potansiyeline sahip. Yıldırım Belediyesi olarak Zeyniler'in mevcut potansiyelini ortaya çıkarmak için projelerimizi hayata geçirmeye başlayoruz" diye konuştu.

DOĞA TURİZMİNİN MERKEZİ
İlçenin turizm potansiyelinin gelişmesi adına önemli adımlar attıklarını ifade eden Başkan Edebali, "Yıldırım'ın asırlar boyu devam eden kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak, Zeyniler'i doğa ve kültür turizminin parlayan yıldızlarından biri yapacağız. Bu anlamda ilk etapta yollarını yenilediğimiz Zeyniler'i diğer projelerimizle turistler için çekim merkezi haline getireceğiz" dedi. Zeyniler'in doğal ve kültürel değerlerini koruma ve tanıtmanın öncelikli hedefleri olduğunu vurgulayan Başkan Edebali bu anlamda en büyük destekçilerinin ise yöre halkı olduğunu kaydetti. Zeyniler'in var olan potansiyelini ortaya çıkarmak için Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'na (BEBKA) sunulan projenin kırsalda ekonomik kalkınma mali destek programı kapsamında destek almaya hak kazandığının bilgisini de veren Başkan Edebali şöyle devam etti: "BEBKA'dan aldığımız destek sayesinde ilk olarak yapısal düzenlemelerle Zeyniler'in erişilebilirliğine katkı sağlayacağız. Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu romanını yazdığı bu mahallemizi kurulacak kütüphane ile kültür; var olan yamaç paraşütü ve yürüyüş sporlarıyla da doğa sporlarının merkezi yapacağız." Üretim, pazarlama ve eğitim faaliyetleriyle yöresel tatların ve organik ürün pazarının ortaya çıkarılacağını bilgisini veren Başkan Edebali, son olarak ise sosyal amaçlı faaliyetlerle mahalle sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeyniler’e turistik dokunuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN