Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadavra bağışına duyarlılık çağrısı

Bursa’da Anatomi Haftası nedeniyle Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda kadavra bağışının önemi vurgulandı. Türkiye’de bağışın yetersiz olduğu açıklandı

Giriş Tarihi: 6.11.2016
Kadavra bağışına duyarlılık çağrısı
Anatomi Uygulama Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. İhsaniye Coşkun, kadavranın tıp eğitiminde hayati önem taşıdığını ve insan bedenini kadavra olarak bağışlama konusunda toplumsal duyarlılığı artırmaya çalıştıklarını söyledi. UÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, kadavranın tıp eğitiminin olmazsa olmazlarından olduğunu vurgulayarak, beden bağışı konusundaki farkındalığı mutlaka artırmak gerektiğine işaret etti. Gürsel, Türkiye'nin, yaşarken organ bağışı konusunda belli bir seviyeye geldiğini ancak öldükten sonra bedeni bağışlamak konusunda yetersiz durumda olduğunu belirtti. Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Şendemir ise, "Ülke genelinde kadavra ihtiyacı, sahipsiz ölülerin tıp fakültelerine verilmeleriyle karşılanıyor ancak yeterli değil. Savcıların ve belediyelerin bu konuda sorumlulukları var fakat bu konuda ciddi sıkıntılar var. Bu sorumluluklar yerine getirilmediği için ülkemizde kadavra ihtiyacı had safhadadır" dedi.

120 BİN LİRAYA İTHAL EDİLİYOR
Prof. Dr. Şandemir'in verdiği bilgiye göre, Türkiye'de bulunmadığı için kadavra ABD'den ithal ediliyor. Bir kadavra 120 bin TL. Şandemir, Türkiye'de imkânlar gereği gibi değerlendirilebilse ithalata gerek kalmayacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadavra bağışına duyarlılık çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN