Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaç Kesme Ve Boylama Operatörlüğü Eğitimi Tamamlandı

Giriş Tarihi: 12.3.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 13:01
Ağaç Kesme Ve Boylama Operatörlüğü Eğitimi Tamamlandı
’in Erdemli ilçesinde bir hafta süren ağaç kesme ve boylama operatörlüğü (AKBO) eğitimi orman sahasında düzenlenen uygulamalı eğitimle tamamlandı.
Erdemli Kayacı Ormanları’nda gerçekleştirilen uygulamalı eğitimle ilgili bilgi veren Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman, “Orman işçiliği hakikaten çok riskli iş gurubunda olan bir meslek. Bizde bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığımızla Orman ve Su İşleri Bakanlığımız arasında yapılan 5 yıllık bir protokol çerçevesinde ağaç kesme ve boylama operatörlüğü eğitimini başlatmıştık. Geçen yıl ağustos ayında 24 kişilik bir guruba eğitim verdik ve eğitimimizi tamamladık, katılımcı arkadaşlarımıza sertifikalar verildi. Bu yıl da 58 kişi için geçtiğimiz hafta eğitim başlattık. Bir hafta süresince devam eden eğitimde, kesimci arkadaşlarımız özellikle iş güvenliği konusunda, iş kazalarının minimize edilmesi konusunda eğitimden geçiyorlar. Ve ekonomik olarak orman emvalindeki kayıpların önüne geçilmesiyle ilgili eğitimden geçiyorlar” dedi.
Eğitimleri sürdürmeyi planladıklarını ve talebin oldukça yüksek olduğunu anlatan Akduman, “Burada bir hafta süresince verilen eğitimin uygulamasını yapıyoruz. Bu çerçevede ormanda çalışmanın hakikaten kendi içerisinde bir meslek olduğunu, mutlaka sertifikalı eğitime tabi kişiler tarafından yapılması gerektiğini artık bu işle uğraşan bütün arkadaşlarımız idrak etmiş durumdalar. Bize bu konuda sürekli eğitim talepleri geliyor. 5 yıllık süre içerisinde talepleri karşılayacak şekilde belli periyotlar da eğitimlerimizi devam ettireceğiz. Çok yoğun bir talep var. Ve bunun sertifikalı bir meslek olarak toplumda yer etmesinden ötürü bizde memnunuz” diye konuştu.
Ağaç kesmenin kendileri için ata mesleği olduğunu belirten kursiyerlerden Zeki Şefik ise, “Bu iş bizim atalarımızdan kalan bir meslek, aile mesleğimiz. Hep gözümüzle gördüğümüzü uyguluyorduk. Şuan eğitimini de aldık, artık bizim için daha güvenli. Bu eğitim kaza risklerini de azaltıyor. Böyle bir uygulama ve eğitimden, bize sertifika verilmesinden son derece memnunuz. Bu işle uğraşanlara da sertifika almalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.
Bir hafta süren eğitim esnasında verilen teorik bilgiler, uygulamalarla kursiyerlere anlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaç Kesme Ve Boylama Operatörlüğü Eğitimi Tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN