Valisi Seddar Yavuz’dan, HDP’li Vekillerin İddialarına Tepki:

Giriş Tarihi: 1.10.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 13:56
Muş Valisi Seddar Yavuz’dan, HDP’li Vekillerin İddialarına Tepki:
Valisi Seddar Yavuz barıştan, kardeşlikten ve huzurdan bahsedenlerin okullara saldırdığını belirterek, HDP’li milletvekillerin cami ve cemevinin yıktırıldığı yönündeki iddialarına sert tepki gösterdi.
Muş Milli Eğitim Müdürlüğünün öğretmenevinde düzenlediği proje tanıtım toplantısına katılan Vali Seddar Yavuz, “Barıştan, kardeşlikten ve huzurdan bahsedenlerin köy okullarına saldırmasını buradan bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu ülkede ‘barış barış’ deyip insanları katleden, okulları yakan ve binaların camlarını kırıp okullara zarar verenleri milletimiz vicdanında mahkum etmiştir ve edecektir, bundan hiçbir kuşkunuz olmasın” dedi.
‘Hizmet, yatırım gelmiyor, doğu ve güneydoğu geri kalıyor’ deyip iş makinelerini yakanların aslında ne kadar iki yüzlü, sahtekar ve alçak olduklarını bu milletin net olarak bildiğini kaydeden Vali Yavuz, “Ama herkes şunu bilsin, biz Muş’ta bunların hepsini soracağız. Bizim yanımızda olanlarla, olmayanları da net bir şekilde ayırt edeceğiz, herkes bunu bilsin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imkanlarından, fırsatlarından istifade edip bu imkanları ve fırsatları hainlik yaparak kullananlara bu ihaneti asla yaptırmayacağız. Bunu herkes iyi bilsin, her nerede olursa olsun, hangi kurumda, hangi dağın başında olursa olsun bunun hesabını mutlaka bildireceğiz. Ama vatandaşımızı canı gönülden kucaklayacağız, vatandaşımızın her daim yanında olacağız. O yüzden sizlerden beklentilerimiz; okullarda siyaset yapmayın, yaptırtmayın. Okullar siyaset okulları değildir, çocuklarımızın geleceğini karartmayın, bırakın onlar bu şehirlerde vali olsunlar, doktor, öğretmen, mühendis olsunlar, iyi insan, iyi vatandaş olsunlar” diye konuştu.
10, 12, 15 yaşında çocukların terörizme edildiğini dile getiren Vali Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sokağa salanlar, ellerine molotof verenler, bilin ki Kürt halkının, bu bölge insanının düşmanıdır. Bu insanlara iyilik yapmıyorlar, biz insanların eline kalem veriyoruz, onlarda molotof atmayı, insanları öldürmeyi öğretiyorlar. Her gittiğimiz yerde halkımızın büyük bir teveccühü ile karşılaşıyoruz, demek ki anlaşılıyor ki özellikle son yıllarda yapmış olduğumuz hizmet ve yatırımların bölge halkı üzerinde olumlu bir tesir olduğunu açıkça söylemek istiyorum. Zaten kanlı terör örgütünü kudurtan şeyde budur.”
“SÖZDE CAMİ VE CEM EVİNDE KUTSAL SAYILAN HİÇBİR BULGUYA RASTLANMAMIŞTIR”
“İnsanları sokağa dökmeye çalışanlar halkı sokağa dökemiyor, çünkü halk bizimle onlarla değil” ifadelerini kullanan Vali Yavuz, Varto ilçesine bağlı Kolan bölgesinde yapılan operasyonlarla ilgili ortaya atılan iddialara cevap verdi. Vali Yavuz, “Kolan’da önemli bir operasyon yaptık. Bu operasyonda hepinizin bildiği gibi halkı, çeşitli insanları sorgulayan, orada sözde mahkeme kurup mahkum eden, çeşitli cezalar kesen terör örgütü mensuplarına ağır bir darbe indirdik ve o bölgedeki binanın müştemilatını yıktık. Arkasından Kolan bölgesindeki kamplarına etkin bir operasyon yapmak suretiyle 2 ölü, 2 yaralı ve 4 de diğer teröristlerin tepe arkalarında öldürüldüğü anlaşılıyor. Dolayısıyla yaptığımız operasyonda 34 kaleşnikoftan tutun müthiş malzemeler ve patlayıcılar elde ettik. Netice olarak şunu söylemek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Muş Valisi, cami ve cemevi yıkıyormuş. Görüntüleri basın mensuplarıyla paylaştık. Hz. Ali Efendimizin bir tek resmi veya alevi kardeşlerimizin kutsal saydığı en ufak bir işarete rastlanmamıştır. Ayrıca cami olduğunu gösteren herhangi bir ibare ve belirti yoktur. Terör örgütü mensuplarının fotoğraflarının, isimlerinin, telsizlerinin, ayrıca patlayıcı madde yapmakta kullandıkları bidonlarının ve çok sayıda örgütsel dokümanın ve patlayıcının bulunduğu bir yerdir. Dünyanın neresinde kutsal mekanlar el yapımı patlayıcılarla ve bombalarla tuzaklanır ve bunun adına cami, cem evi ya da kilise ya da havra denir” ifadelerini kullandı.
“VATANDAŞIMIZIN İNANÇLARINA, TERCİHLERİNE SONUNA KADAR SAYGI DUYUYORUZ”
İbadethaneler adı altında sorgulama ve mühimmat depoları olarak kurulan yerlere kesinlikle izin vermeyeceklerinin altını çizen Vali Yavuz, “Herkes şunu iyi bilsin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç kimseye izin vermez ve böylesine oyunlara da halkımızın karnı toktur. Biz camiyi imar eder, cemevini gerekiyorsa biz yaparız, destek veririz. Dolayısıyla biz vatandaşımıza nasıl olması gerektiğini emretmiyoruz. Biz vatandaşımızın inançlarına, tercihlerine sonuna kadar saygı duyuyoruz. İstediğimiz sadece birlik, beraberlik ve kardeşliktir, huzurdur, güvendir bunun dışında bir beklentimiz yoktur. Biz vatandaşımızın neye inanacağına, nasıl inanacağına karışmıyoruz. Biz emreden, buyrulan bir devlet değil, hizmetkar bir devlet anlayışını benimsiyor ve bunu uyguluyoruz. Dolayısıyla biz vatandaşlarımızın tercihlerine sonuna kadar saygılıyız. Zaten kamuoyunda bu tür yapılan iftiralar, yalanlar tutmamıştır” diye konuştu.
“HERKES BURADA HADDİNİ BİLMELİDİR”
“HDP milletvekilleri, Muş milletvekilleriyle bu adice yalanı bile bile kullanmışlardır” diye sözlerini sürdüren Vali Yavuz, “Onlarda biliyor ki burası ne camidir ne cemevidir. Vartolular da bunun cemevi ve cami olmadığını gayet net olarak biliyorlar. O yüzden bundan böyle yalan, iftira niteliği taşıyan tüm değerlere karşı makamı, mevkisi ne olursa olsun cevap verilecektir. Ben bu ilde devletin ve hükümetin valisiyim, elbette Muş halkının da valisiyim, herkes burada haddini bilmelidir” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muş Valisi Seddar Yavuz’dan, HDP’li Vekillerin İddialarına Tepki:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN