Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Emekli-sen Temsilcisi Soysaldı:

Giriş Tarihi: 20.6.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:31
Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Emekli-Sen Temsilcisi Yavuz Soysaldı, memur ve emeklilerin maaşlarının enflasyon karşısında sürekli eridiğini belirterek memur ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesini beklediklerini söyledi.
Soysaldı yaptığı açıklamada; Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin, sıcak ve uzun yaz günlerine rastlayan Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlar için iftar yapmanın bedelini hesapladığını ve buna göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarın en az 51,49 TL olduğunu kaydetti. 29 gün sürecek Ramazan boyunca oruç açmanın maliyetinin bin 493,21 TL olduğunu belirten Soysaldı” Araştırmada oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu vurgulandı. Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, bir ailenin günlük iftar bedelinin 51,49 TL; 29 gün sürecek olan Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 1.493,21 TL olduğu belirtildi. Buna göre oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin yalnızca günlük iftar maliyeti 12,87 TL, aylık ise 373,23 TL olarak belirlendi. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, aynı ürünler üzerinden 2014 yılında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetinin günlük 44,88 TL; Ramazan ayı boyunca ise 1.346,40 TL olarak hesaplamıştı. Geçtiğimiz yıl 30 gün süren Ramazan ayı, bu yıl 29 gün olacak. Bir günlük fark da hesaba katılınca, oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde yüzde 14,7 oranında yükseldiği görülüyor” dedi.
Ortalama memur maaşının 2 bin 297,8 TL olduğunu belirten Soysaldı, yalnızca oruç açmak için bir memurun, maaşının yüzde 65’ini, yani üçte ikisini harcamak zorunda olduğunu söyledi. Çalışanların kazançlarının gıda ihtiyacına dahi zor yettiğini, diğer ihtiyaçlar için ise para kalmadığını ifade eden Soysaldı, “Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti yüzde 14,7 oranında yükseldi. Ramazan ayı geldiğinde fahiş zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Önümüzde bir de ailenin masraflarının arttığı, hesapta olmayan birçok harcamanın yapıldığı Ramazan Bayramı var. Bayramlar özellikle çocuklar için bayramlıkların alındığı, harçlıkların verildiği günler ama çalışanlarımız uzun zamandır bayramlarda çocuklarına harçlık verememenin, bayramlık alamamanın burukluğunu yaşıyorlar. Toplu sözleşme masasında ülkemizin ekonomik gerçeklerini dahi göremeyen ve iktidar partisinin elini rahatlatmak için yüzde 3+3 zamma “Evet” diyen yetkilendirilmiş Konfederasyon, bunun hesabını çalışanlara vermelidir. Resmi rakamlara göre dahi bir yıllık enflasyon yüzde 8,09 olmasına rağmen ramazan enflasyonu yüzde 14,7 olmuştur. Aynı yiyeceklerle iftar edebilmemiz için geçen yıla göre 147 lira daha fazla para harcamak zorundayız ama bu yıl memur maaşları ortalama 65 lira arttı. Yani iki Ramazan arasında memurun zararı aylık 82 lira olmuştur. Düşük maaş alan memurlarımız açısından bu zarar aylık 100 lirayı aşmaktadır. Gelirimiz az, masraflarımız çok. Neresinden bakılırsa bakılsın, memurlara ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi ve toplu sözleşmeden doğan zararlarının telafi edilmesi gerekir.” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Emekli-sen Nevşehir Temsilcisi Soysaldı:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN