2. el araç alırken aman dikkat!

Giriş Tarihi: 15.11.2013 12:26 Güncelleme Tarihi: 15.11.2013 12:26

2. el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli? Mobil 1 ve Porsche yapılan bir araştırmanın sonuçlarını dikkate alarak birlikte 5 adımlık bir rehber oluşturdu.

Kullanılmış bir araç satın alırken neleri kontrol edersiniz? Satın almaya ya da almamaya karar vermenize neden olan faktörler nelerdir? Sürücülerin yüzde 60'ından fazlasının kararını en çok etkileyen faktörlerin aracın yaşı veya yaptığı kilometre olması şaşırtıcı değil. Ancak yapılan araştırmaya göre sürücülerin sadece yüzde 2'sinden azı arabanın motor ömrünü etkileyen en önemli faktör olan motor yağının kalitesini ve durumunu kontrol etmenin de aynı derecede önemli olduğunu düşündüğü ortaya çıktı.

Mobil 1TM tarafından, 1000 Türk sürücüsüyle yapılan bir araştırmada, katılımcıların neredeyse üçte biri (%32,2), kullanılmış bir aracı muayene ederken motor yağı markası, sınıfı ve akışkanlığını kendileri için önemli faktörler sıralamasında sondan ikinci olarak değerlendiriyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre, motor ömrü için çok önemli bir kriter olan motor yağı düzgün çalışan bir havalandırma sisteminden (%59,7) daha önemsiz olarak sıralanmış. Katılımcıların yaklaşık dörtte biri (%22,4) motor yağı seviyesine, durumuna ve rengine bakmayı sondan ikinci sıraya koyarken, yüzde 44,2'si aracın içinin kokusunu kontrol etmeye daha fazla önem veriyor.

Mobil Oil Türk A.Ş. Otomotiv Saha Mühendisi Aydın Güney kullanılmış araç satın alırken motor yağının önemi konusunda şunları söyledi:

"Motor yağı her araç için can damarıdır ve mekanik parçaları ExxonMobil gibi şirketlerin mühendisleriyle işbirliği yapılarak tasarlanır. Doğru motor yağını kullanmak; performansı arttırır, yakıt tasarrufu sağlar ve motor ömrünü uzatır. Kullanılmış araç almayı düşünenler mutlaka ön alım değerlendirmesi esnasında motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol etmeliler. Satıcıya hangi yağ markasını ve sınıfını kullandığını sorun ve kendisinden size yağ seviyelerini nasıl kontrol edeceğinizi göstermesini talep edin. Eğer söyleyemiyorsa endişe edin."

Kullanılmış araç satın almayı düşünen sürücülere yol göstermek amacıyla Mobil 1TM ve Porsche alıcılar için 5 adımlık bir rehber oluşturdu.

1. Ev ödevinizi yapın
Hangi araçların bütçenize uygun olduğunu tespit etmek için bir bütçe yapın. Satın almak için çok yaşlı olmayan, iyi bakılmış, kilometresi düşük bir araç seçin. Renk ve seçenekler konusunda esnek olun, ikinci el araç piyasasında bakımlı araç çok önemlidir.

2. Satıcıları telefon ile arayın
Satıcıyı aradığınızda doğru soruları sorun. Aracın tüm kayıt ve trafiğe çıkma belgelerinin olup olmadığını, üretici firmanın yağ sınıfı ve akışkanlığı tavsiyelerine uygun olarak servisinin yapılıp yapılmadığını, en son ne zaman servise gittiğini, yakın zamanda yeni lastiklere ihtiyacı olup olmayacağını öğrenin.

3. Motor yağını kontrol edin
Motor yağı bir aracın can damarıdır ve mekanik aksamlar genellikle ExxonMobil gibi firmaların mühendisleriyle işbirliği yaparak geliştirilir. Doğru motor yağını kullanmak performansı arttırır, yakıt tasarrufu sağlar ve motor ömrünü uzatır. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Satıcıya sorun ve eğer bilmiyorsa kaygı duyun.

4. Lastikleri kontrol edin
Aracınızla zemin arasındaki tek bağ olan lastiklerin kalitesi hayatınızı kurtarabilir. Aynı motor yağında olduğu gibi, araçlar tasarlanırken optimum sürüşü, yol tutuşunu ve fren performansını garantilemek için öncü lastik firmalarıyla işbirliği yapılır. Lastiklerin kaç yıllık olduğunu sorun, taban desenini kontrol edin ve yedek lastiği inceleyin.

5. Aracı kullanın
Satın almadan önce aracı mutlaka kullanmalısınız. Bu gerekli çünkü aracın kullanım ve sürüş özelliklerini ya da çıkarttığı sesi sevmeyebilirsiniz. Aracın size uygun olup olmadığını anlamak için 10 kilometrelik bir sürüş yeterli olacaktır. Motor düzgün bir şekilde hızlanıyor mu? Araç düz bir hatta durup kalkabiliyor mu?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2. el araç alırken aman dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN