Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeditepe'den elektrikli otomobil

Yeditepe Üniversitesi 7Tepe Team'in aracı "Cereyan7", Rotterdam Padoku'nda yarışacak.

Giriş Tarihi: 5.5.2014 15:18
Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümleri öğrencilerinin oluşturduğu elektrikli araç takımı "7Tepe Team" ve araçları "Cereyan7", bu yıl 15 - 19 Mayıs tarihleri arasında Hollanda'nın Rotterdam kentinde düzenlenecek "Shell Eco-marathon 2014'te" yarışacak üniversite takımları arasında yer almayı başardı.

7Tepe Team'in tasarladığı "Cereyan7", hem elektrik hem de güneş enerjisinden yararlanarak çalışıyor. Günümüz enerji ihtiyacına yönelik olarak tasarlanan aracın karbon emisyonu sıfır ve çevre dostu olması dikkat çekiyor.

İlk olarak farklı bir araçla 2010 yılında tasarlanan ve Almanya'da yarışan Cereyan7, ardından aynı gövdede bir takım değişiklikler yapılarak 2013 yılında Hollanda'daki Shell Eco-Marathon yarışına katıldı. "Urban Concept Battery Electric" Kategorisinde Avrupa 13.'lüğü ve sıralamadaki Türk takımları arasında da 2.'liği alan Cereyan7'nin dizaynı bu sene tamamen değiştirilip yeniden yapıldı. Gövdesinde daha çok aerodinamik özellikler dikkate alındı.

İkinci nesil Cereyan7 olarak isimlendirilen bu araçta, hafifliği avantaja çevirme amaçlı karbonfiber şasi ve gövde kullanıldı. Cereyan7'nin jantlarında ise kestamit malzeme kullanıldı.

Cereyan7'nin boyu 2.6 m, yüksekliği ve genişliği 1.2 metre. Toplam ağırlık ise 100 kg.

Cereyan7 için, 7 makine mühendisliği, 8 elektrik-elektronik mühendisliği,1 sistem mühendisliği, 2 endüstriyel tasarım öğrencisi, 3 asistan ve 1 atölye şefi olmak üzere 22 kişi çalışıyor.

Cereyan7'nin Kaptanı Öznur Yılmaz bu yılki hedeflerinin öncelikle geçen seneki sıralamalardan yukarıda olmak olduğunu belirterek, "Bunun dışında yarışmaya katılıp farklı okul ve araçlardan değişik yenilikler öğrenip seneye tasarlanacak aracımıza ön hazırlık yapmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeditepe'den elektrikli otomobil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN