Otomotivde 3 rekor birden geliyor

Giriş Tarihi: 16.11.2015 11:40
Otomotivde 3 rekor birden geliyor

Türkiye'de otomotiv sektörü, ilk kez üç rekoru aynı anda kırmaya hazırlanıyor. Üretim ve ihracat adetlerinde rekoru garantileyen sektör, iç pazarda satışlarında da bugüne kadarki en yüksek rakama ulaşacak...

Bu yıl yeni modellerin devreye girmesiyle birlikte kapasitede artış yaşayan otomotiv sanayi, Avrupa pazarlarının da görece iyileşmesi sayesinde üretimde ve ihracat adetlerinde rekoru "şimdiden" cebine koyarken, otomotiv pazarı da, yılın ilk aylarında yaşanan canlılık sayesinde satış rekoruna hazırlanıyor.

Ekim ayı itibariyle bir önceki yıla göre toplam otomotiv üretimi yüzde 18 artarken, 1 milyon 107 bin adede ulaştı. Bu sayede 1 milyon 190 bin olan 2011'deki rekora oldukça yaklaşan otomotiv üretim rakamlarının, yılın sonuna kadar 1 milyon 325 bin ile 1 milyon 350 bin adet civarına ulaşması öngörülüyor. Otomobil üretimi de Ocak-Ekim döneminde yüzde 8 oranında artarken, 643 bin adetlik düzeye ulaştı.

Ağır ve orta ticari araçlar da dahil olmak üzere bu yıl satışlarda da bir rekor beklentisi oldukça güçlü. Her ne kadar eylül ve ekim aylarında seçim atmosferinin yanı sıra kurlardaki yükseliş nedeniyle "görece" düşüş yaşansa da, yılın ilk 8 ayında güçlü olan otomotiv pazarının, yılın sonunu 940-960 bin aralığında tamamlaması öngörülüyor. Üretim rakamlarına da etki eden bu miktarla sektör, 2011 yılındaki 911 bin adetlik pazar rekorunu kırmış olacak.

Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere ihracat pazarlarındaki düzelme ve Amerika'ya yapılan Doblo (Ram) ihracatı, doping etkisi yaptı. Nitekim ihracat, dolar parite kaybından dolayı düşmüş gibi görünse de, adetler bakımından 910 bin olan 2008 yılı rekorunu aşmaya hazırlanıyor.

İHRACATA DOPİNG

Ocak-Ekim döneminde 487 bin adedi otomobil olmak üzere, toplam üretiminin yüzde 73'ünü ihraç eden otomotiv sanayi, toplamda 807 bin adet aracı yurtdışı pazarlara yolladı. Bu miktarla, geçen yılın aynı dönemine göre adetsel açıdan yüzde 12 artış sağlayan otomotiv sanayi, böylelikle yıl sonunda 950-970 bin adetler seviyesine ulaşmayı ve rekoru kırmayı hedefliyor.

İhracatının büyük bölümünü Avrupa ülkelerine gerçekleştiren ve bu nedenle "euro bazında" satış yapan otomotiv sanayi, yıl sonunda 19.5 milyar euro'luk bir rakama ulaşmayı öngörürken, dolar bazında 21.4 milyar dolarda kalmış olacak. Otomotiv ihracatı, ilk 10 aylık dönemde Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 15'ini gerçekleştirmiş oldu.

Bununla birlikte sektörün dış ticaret açığı, yine "kur farkı" nedeniyle 319 milyon dolar civarında gerçekleşirken, yıl sonuna doğru rakamın "artı"ya dönmesi bekleniyor.

ÜRETİMDE RENAULT ÖNDE

Bu yılın ilk 10 ayındaki üretim miktarlarına bakıldığında, ilk sırayı, 278 bin 218 adetle OYAK-Renault alıyor. Onun hemen arkasından 272 bin 562 adetle Ford Otosan gelirken, Tofaş, 223 bin 368 adetle üçüncü sırada bulunuyor. Dördüncü sıradaki Hyundai Assan'ın bu süredeki üretim miktarı ise 182 bin 990 adede ulaştı. Toyota ise, 97 bin 944 adetle beşinci.

'KAZA OLMAZSA YİNE KIRARIZ!'

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen, bugüne kadar otomotiv sektöründe üretim, ihracat ve pazar rekorları kırıldığını, ancak bugüne kadar üç rekorun aynı zamanda gerçekleşmediğine dikkat çekerek "Bu yıl bir ilki yaşayacağız. Hepsinin bir arada bulunduğu bir yıl yok!" dedi.
Teşviklerin meyvelerini verdiğini, yeni projelerin, bu rekorlara katkı sağladığını kaydeden Önen, 2014-2015 döneminde gerçekleştirilen yeni model ve kapasite yatırımlarıyla birlikte otomotiv sanayi kapasitesinin de 1 milyon 750 bine yükseldiğini hatırlattı.

Önen, "Özellikle Tofaş ve Hyundai'nin yeni model üretimleri, bu artışta önemli bir paya sahip. 2016'da iç pazarda bir kaza olmazsa, Karsan, Toyota, Tofaş ve Honda'nın üretim artışlarıyla yeni rekorlar gelebilir" diye konuştu. Önen, gelecek yıl üretim ve ihracatta yüzde 5'lik artış yaşanabileceğine dikkat çekti.

PARİTE FARKI SORUN OLUYOR

Önen, ihracat miktarlarının farklı hesaplanmasından kaynaklanan probleme de dikkat çekerek, "Otomotivde ihracatın yüzde 85'i euro ile yapılıyor. Buna karşılık devlet, tüm ihracat hesaplarını dolar üzerinden yapıyor. TİM verilerinin tümü dolar cinsinden. Dolayısıyla euro'lu ihracatı dolara çevirince, parite farkıyla rakamlar düşüyor" dedi.

Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivde 3 rekor birden geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN