80'ler: Avrupa serüvenimiz başladı

Giriş Tarihi: 30.5.2016
80'ler: Avrupa serüvenimiz başladı

Türk basınının en güçlü markası SABAH, geçen 31 yılda hem ’nin hem dünyanın unutulmaz dönemlerine ışık tuttu, haberleriyle tarihe not düştü. SABAH’ın 31 yıllık serüvenine dönüp baktığımızda, ’nin gelişimi ve değişimine öncülük ettiğini de görebiliyoruz. 12 Eylül 1980 darbesi sonrası karanlık ve zor yıllardan geçen ’nin sesi olan SABAH, Yeni Türkiye’nin de sesi olarak, halka yeni ufuklar açmayı sürdürüyor. Peki, rüzgâr gibi geçen 31 yılda hayatımızda neler değişti, neler yaşadık, şöyle bir göz atalım ister misiniz? İşte SABAH’ın arşivinden bulup çıkardığımız, değişen ve gelişen Türkiye’nin kilometre taşları:

İKİNCİ KÖPRÜ İNŞAATI
1985 yılında 'nin en önemli projelerinden biri start aldı. İstanbul'da artan trafiği çözmek için yapımı kararlaştırılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün inşaatına başlandı.

ÇERNOBİL FELAKETİ
1986 yılında dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri meydana geldi. Sovyetler Birliği'nin Çernobil nükleer santralinde meydana gelen patlama, radyoaktif sızıntıya yol açtı. Rüzgar ve bulutlar aracılığıyla yayılan radyoaktif sızıntı aralarında 'nin de yer aldığı Karadeniz'e kıyısı olan ülkeleri, Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerini etkiledi.
Yıllar süren tartışmaların başladığı yıl olarak tarihe geçti. Türk sporunun efsane ismi Naim Süleymanoğlu, 'ye iltica etti. Türkiye'ye getirilen Naim, halterde dokuz Olimpiyat ve Dünya rekoru kırarak spor tarihine geçti.

AVRUPA SERÜVENİ
1987'de Avrupa Birliği serüveninde yeni bir sayfa açıldı. Türkiye, Avrupa Topluluğu'na girmek için resmen başvurdu. Başbakan Turgut Özal, İnsan Hakları Beyannamesi'ni tanıyan sözleşmeye imza attı.
Aynı yıl, 14 yıl boyunca şampiyonluk hasreti çeken Galatasaray, Almanlar'ın efsanevi teknik direktörü Jupp Derwall yönetiminde uzun süren hasrete son verdi.

ÖZAL'A SUİKAST
1988 yılında Türkiye, siyasi tarihin önemli olaylarından birini yaşadı. Başbakan Turgut Özal, ANAP kongresinde konuşma yaparken Kartal Demirağ tarafından suikaste uğradı. Kürsüde elinden yaralanan Özal'ın sözleri uzun süre akıllarda kaldı. Aynı yıl Bulgaristan'da baskıya uğrayan Türkler akın akın Türkiye'ye göç etmeye başladı. 350 bin kişi Türkiye'ye göç etti. Tanju Çolak Avrupa'da en fazla gol atan futbolcu olarak altın ayakkabının sahibi oldu.

SİVİL CUMHURBAŞKANI
1989'da Başbakan Turgut Özal, TBMM'de yapılan oylama sonucunda Türkiye'nin ilk sivil Cumhurbaşkanı olarak seçildi. İran İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni öldü. Avrupa Kupalarında başarılı bir çıkış yakalayan Galatasaray, Şampiyon Kulüpler Kupası'nda çeyrek finale yükseldi. Fenerbahçe de aynı yıl 103 gol atarak şampiyon oldu. Anayasa Mahkemesi, türbana serbestlik tanıyan yasayı iptal etti.

EMEÇ ÖLDÜRÜLDÜ
Gazeteciliğin kara günlerinden biri daha 8 Mart 1990'da yaşandı. Hain kurşunların hedefi olan gazeteci Çetin Emeç hayatını kaybetti. İstiklal Caddesi motorlu araç trafiğine kapatıldı. Türk edebiyatının simge isimlerinden Cemal Süreya yaşama veda etti. Anayasa Hukukçusu Muammer Aksoy öldürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80'ler: Avrupa serüvenimiz başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN