Şubeler artık cebe girdi

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Şubeler artık cebe girdi

, sahip olduğu genç nüfus ve in yaygılaşmasıyla mobil bankacılıkta Avrupa’nın lideri oldu. Mobil bankacılığı kullanan kişi sayısı 22 milyona ulaştı. Cep telefonu ile bu yılın ilk üç ayında 54 milyar liralık yatırım yapılırken, 190 milyar liralık finansal işlem gerçekleştirildi

Genç nüfus ve kullanıcı sayısında Avrupa'ya fark atan , teknolojinin bankacılık sektörüne uyarlanmasında da lider oldu. İnternet bankacılığı ile başlayan süreç mobil bankacılıkla devam ederken, ortaya çıkan rakamlar da 'nin üstünlüğünü ortaya koydu.

MOBİLDE AVRUPA'DA LİDER
Türkiye, mobil bankacılıkta lider ülke oldu. ING Bank tarafından 15 ülkede gerçekleştirilen "Mobil Bankacılığın Yükselişi ve Dijital Çağda Ödeme Sistemleri" araştırmasına göre Türkiye'deki internet kullanıcılarının yüzde 65'i halihazırda mobil bankacılık uygulamalarını kullanıyor. Türkiye bu oranlarla mobil bankacılık kullanımında tüm Avrupa ülkelerinin ve ABD'nin önünde yer alıyor. Avrupa genelinde mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 58'i akıllı telefon veya tablet üzerinden satın alma yaptıklarını söylerken Türkiye'de bu oran yüzde 84'e ulaşıyor.

22 MİLYON KİŞİ MOBİL
Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Mart 2016 itibariyle yaklaşık 22 milyon kişi oldu. Bunların 14 milyonu (yüzde 64'ü) Ocak-Mart 2016 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 17.5 milyon kişi oldu. İlk çeyrekte mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 5.7 milyon adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 54 milyar TL oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin tutarı 190 milyar TL'ye çıktı.

17 MİLYON INTERNET MÜŞTERİSİ
Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) bu yılın ilk çeyrek verilerine göre, internet bankacılığını kullanan aktif müşteri sayısı son bir yılda 3 milyon kişi arttı. İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı Mart 2016 itibariyle, 45 milyon 701 bin kişiye ulaştı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı ise 24 milyon 905 bin kişi oldu. Ocak- Mart 2016 döneminde 17 milyon bireysel müşteri en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yaptı. Bu miktar, toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 38'ini oluşturuyor.

818 MİLYARLIK FİNANSAL İŞLEM
Ocak-Mart 2016 dönemi itibarıyla, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin tutarı 818 milyar TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, finansal işlem hacminin yüzde 70'ini oluşturdu. İnternet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam işlem adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre 9.7 milyon adet artarken bir önceki üç aylık döneme göre ise 8.9 milyon adet arttı. İşlem hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 124 milyar TL artarken, bir önceki üç aylık döneme göre 28 milyar TL azaldı.

157 MİLYARLIK YATIRIM YAPILDI
İlk çeyrekte internet bankacılığı ile gerçekleştirilen yaklaşık 11 milyon adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 157 milyar TL oldu. Ekim-Aralık 2015 dönemine göre işlem hacminde 1 milyar 361 bin TL tutarında bir artış gerçekleşti. İlk çeyrekte gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı 43 milyar 421 bin TL tutarı ile (3 milyon 310 bin adet işlem) döviz işlemleri aldı. Bunu vadeli hesaplar, yatırım fonları ve gerçekleşen hisse senedi işlemleri izledi. En yüksek ortalama işlem hacmi 54 bin TL ile vadeli işlemlerde gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şubeler artık cebe girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN