Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilere psikolojik destek kartı

Anaokulundan lise son sınıfa kadar öğrenciler, 39 lira karşılığında sahip olacakları College Card ile psikolojik danışmanlık hizmeti alabilecek. Psikolog Esat Başaran'ın geliştirdiği projeye, İstanbul ve İzmir valilikleri de destek veriyor

Giriş Tarihi: 17.2.2013
İnternette geçirilen zaman arttıkça, gençler arasındaki iletişim de azalıyor. Sadece arkadaşlık ilişkileri değil, aile ilişkileri de internet ve teknoloji dünyasından nasibini alıyor. Psikolog ve refleksoloji uzmanı Esat Başaran'ın düşünceleri bunlar... Sosyal medyayı 'dijital dehşet' olarak nitelendiren Başaran, aile ilişkileri bozuldukça çocukların okul başarılarının da zedelendiğini, bunun sonucu gençlerin suç işleme risklerinin arttığını söylüyor. Başaran, bu nedenle İstanbul ve İzmir valilikleriyle bir araya gelerek College Card projesini hayata geçirdi. Kuruculuğunu Başaran'ın yaptığı ve 34 şubesi bulunan Psiko Akademi Danışmanlık Merkezi tarafından öğrencilere dağıtılan bu kartla, psikolojik danışmanlık hizmeti veriliyor. Kartın bedeli 39 lira. Ailece yararlanmak isteyenler ise 59 lira ödeyerek karta sahip olabiliyor. College Card'ın işleyişini ve gençlerin problemlerini Esat Başaran'la konuştuk.

- College Card nasıl hayata geçti?
- 34 şubeli büyük bir psikolojik danışmanlık şirketiyiz. Halkın psikolojik danışmanlığa ihtiyacı var, ama bunun nasıl bir şey olduğunu bilmiyorlar. Çünkü sorunları olduğunda direkt psikiyatra yönlendiriliyorlar. Bunun temelinde terapinin pahalı oluşu var. Terapi maalesef elit bir tabakanın içinde dönüyor. Araştırmalara göre ailelerin yüzde 86.3'ü mutsuz. Bu ciddi bir rakam. Bizde öğrencilerin ekonomik şekilde danışmanlık hizmeti alabilmeleri için College Card'ı geliştirdik. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İzmir Valisi Cahir Kıraç'a projemizi sunduk. Onların da katkılarıyla proje hayata geçti.

- Bütün öğrencilerin isteğini karşılayabilecek bir kadronuz var mı?
- 360'ın üzerinde psikologumuz var. 1000 psikologumuz da bizden iş bekliyor. 800 bin terapiyi karşılayacak kapasiteye sahibiz.

- Öğrenciler 39 lira ödeyip, sonra başka bir ücret ödemeden yıl boyunca danışmanlık alabiliyor mu?
- Biz bunu sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdik. Çocukken anne ve babamın ayrılması, akademik kariyerime yansımıştı. Psikolojik danışmanlık alarak bu işi çözmüştüm. Ama maalesef terapiler çok pahalı. Ben de bir kart olsun ve öğrenciler bu kartla uygun fiyata danışmanlık alabilsin diye düşündüm. 39 lira ödeyip kartı alan öğrencilerin ilk seansı ücretsiz. Ondan sonraki 10 seans içinse sadece yüzde 20 ödeme yapıyorlar. Ama anne baba ayrılığı veya ebeveyn ölümü sonucu, çocuğun okuldaki başarısı düşerse, bize psikiyatr raporuyla ibraz edilirse 10 seans ücretsiz eve danışman gönderiyoruz. Devamında üç seans ücretsiz psikoterapi yapıyoruz ve ondan sonra da bize ne kadar süre gelirse gelsin, sadece ücretin yüzde 20'sini alıyoruz. Bu kartı daha fazla öğrenci psikolojik danışmanlık alabilsin ve sorunlarını erken yaşta çözebilsin diye çıkarttık.

SUÇLU ÇOCUKLARDA BABA DESTEĞİ EKSİK
- Karttan aile bireyleri de yararlanabilecek mi?
- Evet, aile olarak karta sahip olmanın bedeli de 59 lira. Çok çocuklu evlerde çocuk başına 39 lira ödeme olmasın, tüm aile yaralansın diye başka bir kart daha çıkarttık.

- Karta ilgi nasıl?
- Bir aydır duyuru yapıyoruz. İstanbul'da üç milyon öğrenci var. Henüz 500 bin öğrenciye ulaştık. Karta sahip olan ve bizde terapiye başlayan öğrencilerimiz de var.

- Öğrenciler en çok hangi konularda psikolojik danışmanl��k alıyor?
- En çok aileleriyle ilgili sorunları için geliyorlar. İlgisizlikten dolayı, çocukların suç oranlarında artış oluyor. Birbiriyle tartışan, aralarında sürtüşme olan ailelerin çocukları, huzurlu ailelerin çocuklarına oranla daha fazla suç işliyor. Huzursuz ailede yetişen 100 çocuktan 78'i suç işliyor. Bu oran, huzurlu ailelerde ise yüzde 4. Araştırmalarda 500 suçlu çocuğun 316'sının baba desteği olmadığını saptadık. Gençlerdeki suçların yüzde 96.36'sı aile ve çevre kaynaklı. Bu kartla aile ve yakın çevrenin de desteğini alarak problemlerin çözülmesini amaçlıyoruz.

EVDE AİLE MECLİSİ TOPLANTISI YAPIN
- Gençlerde suç oranının ailedeki kopukluktan kaynaklandığını söylüyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için geliştirdiğiniz Family Maker Programming isminde bir aile planlama programınız var. Bundan da bahseder misiniz? Aileler çocuklarıyla nasıl iletişim kurmalı?
- Bu programda bazı kurallarımız var. Haftada en az bir kere ailenin bütün fertlerinin katıldığı bir toplantı yapın. Her türlü problemi tartışın, sorunları beraber çözün. Bir nevi aile meclisi. Baba kral oluyor, anne kraliçe. Çocuklar prens ve prensesler. Baba 5-10 dakika bir kitap okuyarak toplantıyı açıyor, sonra o kitap hakkında yorumlar yapılmalı. Bir de iki haftada bir sinemaya gidilmeli, yakın yaşlardaki ailelerle sosyalleşmeli. Bunların hepsi zorunluluk olarak var. Bazı aileler yıllarca aile içinde paylaşım yaşamıyor. Paylaşım olmayınca yatırım olmaz ve iletişim kalmaz. Eşler arasında aldatmaların temelinde de yine aynı sorun yatıyor.

FACEBOOK MÜSLÜMANLIĞI ÇIKTI
- Son yıllarda gençler arasında artan suçlar var mı?
- Çoklu kişilik bozukluğu, asosyal toplumlarda çok görülür. ABD'de çok yaygın bir hastalık. Ülkemizin de gelecekteki en büyük sorunlarından biri olacak. Kendi karakteriyle kendisi ve ailesinin red edeceği bir şeyi yapan kişi, başka birinin kişiliğine bürünüyor. Örneğin çok narin bir hanımefendiyken, bir anda bir hayat kadınının karakterine bürünüyor. Ve diğer karakterken yaptığı şeyleri hatırlamıyor, suçluluk duymuyor.

- Buna neden ihtiyaç duyuyor?
- Aile içinde mütedeyyin büyüdü diyelim. Ama bir erkekle tanıştı ve ilişkiye girdi. Bunu ailesi ve kendi reddedeceği için kendi olarak yapmıyor, başka bir kişinin moduna giriyor.

- Sosyal medyanın gençlerde olumsuz etkileri olduğunu savunuyorsunuz. Neden?
- Evet, buna 'dijital dehşet' diyorum. Sosyal medya üzerinden yurtdışında toplu intiharlar da başladı. Geleceğin en büyük suçlardan biri de seri katillik olacak. ABD'de 80'lerde başladı. Yine sosyal ilişkilerin kaybolmasıyla başlayan bir suç türü. İnsanlar bir şekilde imza atmak, var olduğunu ispatlamak istiyor. Bu yüzden de seri suçlar işlemeye başlıyor. Altta kişilik bulma endişesi var. Türkiye'de yok, ama gelecekte artacak. Şu an insanlar dinini bile Facebook'ta yaşıyor. Modern kızlar, hadisleri, Mevlana'nın sözlerini paylaşıyor. Facebook Müslümanlığı çıktı.

UYUŞTURUCU VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI ARTIYOR
- 10 yıl öncesiyle kıyasladığınızda çocukların sorunları farklı mı?
- Babasıyla arası açık lise çağındaki kızların çoğunun kendisinden büyük erkeklerle birlikte olduklarını saptadık. Diziler ve benzeri magazin programlarının da çok etkisi var. Lüks merakından sınıf arkadaşının babasıyla yasak aşk yaşayan liseli kızlar var. İstanbul'a gelip dizide oynamak isteyenlerin sayısı da çok fazla. Tüm bu sorunlar, artan problemler.

- Peki gençlerin en büyük sorunu sizce ne?
- Erkek çocuklarda uyuşturucu ve internet bağımlılığı çok fazla. Uyuşturucu probleminde yaş 14'e indi. Okul önlerinde uyuşturucu tacirleri senin çocuğunu, benim çocuğumu bekliyor. İstanbul Valisi Hüseyin Çapkın açıkladı. Bir yıl içinde İstanbul'da 48 bin 732 uyuşturucu operasyonu düzenlenmiş. Uyuşturucu problemimizi siz hesap edin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilere psikolojik destek kartı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN