Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Felaketten kurtulma rehberi

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Bu hafta önce Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırılarla, sonra da İran'daki depremle sarsıldık. Her iki ülkede de olayların ardından telefon hatları çöktü, geleneksel iletişim yöntemlerini kullanan pek çok kişi, yakınlarından uzun süre haber alamadı. Ülkemizde de doğal afetlere ve benzer saldırılara sıkça şahit olduğumuz için, bu durumlarda teknolojiyi nasıl kullanacağımızı bilmek büyük önem taşıyor.
Telefonunuzda mutlaka bir ilkyardım uygulaması ile en yakın hastaneyi ve eczaneyi gösteren uygulamalar yüklü olsun. Bu sayede kendi hayatınızı veya bir başkasınınkini kurtarabilirsiniz.
Yakınlarınıza telefonla ulaşamıyorsanız ve Foursquare kullanıyorsanız, check-in'lerinizi Facebook ve Twitter'da paylaşmanızı sağlayan seçeneği işaretleyin ve sık sık konum bilginizi paylaşın. Sağlık durumunuza ve bulunduğunuz yere dair bol bol tweet atın.
3G bağlantınız erişilemez durumda olsa bile, WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamalarıyla çevredeki internet ağlarını kullanarak gerekli kişilere mesaj gönderin.
Van depreminin ardından Türkiye'de de kullanıma sunulan Google Kişi Bulucu sayesinde kayıp yakınlarınız hakkında kayıt oluşturabilir, onlardan haber aldığınız taktirde güncelleme yaparak, arama kurtarma calışmalarındaki ekiplere yardımcı olabilirsiniz.
Evinizin yıkılmasına neden olacak çapta bir afete maruz kaldıysanız, Couchsurfing ve benzeri siteler aracılığıyla ücretsiz konaklama imkanı bulabilirsiniz.
Bu arada sosyal medya sitelerindeki paylaşımlarınızda bazı noktalara dikkat etmeniz de paniğin boyutunu büyütmemek açısından önemli. Olay henüz sıcakken sansasyonel iddiaları, komplo teorilerini, dedikoduları paylaşmak, yakınlarından haber almaya çalışanların asabını bozmaktan başka bir işe yaramaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felaketten kurtulma rehberi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN