Esenler rehabilitasyon merkezi

Esenler Belediyesi 'Yüzde 100 Hayat' projesiyle 1,5 yılda 266 bağımlıyı tedavi ettirdi. Başkan M. Tevfik Göksu, "Madde bağımlılığı ile mücadele için 600 metruk konut yıktım" diyor

Giriş Tarihi: 29.6.2014
- Madde bağımlılığı ile mücadele etmek için uygulanan "Yüzde 100 Hayat Projesi" nasıl başladı?
- Belediye başkanlığımın ilk günlerinde tertemiz bir genç geldi ve 'Başkanım madde bağımlısıyım. Beni kurtar, iki tane de çocuğum var' dedi. O kadar yalvarır bir eda ile söyleyince hastaneye yatırdık ve tedavi ettirdik. Bir işe yerleştirdik, düzene girdi hayatı. 6-7 ay sonra 'altın vuruş' dedikleri aşırı dozla vefat etti. Bu beni çok etkiledi ve bu işle mücadeleye karar verdim.
- 1,5 yıl sonundaki başarı oranı?
- Madde bağımlılığında en önemli şey, bireyin kendisinin irade koyması. Bunun için ikna yöntemini kullanmak zorundayız. Dünya standartlarının üzerinde yüzde 38'lik bir başarı oranı yakaladık. Bu oran Avrupa'da yüzde 8-10 civarında. Tedavi ettirdiğimiz 266 kişi var. Bunların 259'u erkek, 7'si kadın. Toplam 500 bağımlı var ilçemizde.
- Hep bireysel ve bekar mı bu bağımlı olanlar?
- İlginçtir, aile boyu madde bağımlısı olanlar var. Dört kardeş ve baba vardı mesela, anne hariç hepsi madde bağımlısıydı. Eve bir gittik ki aile perişan. Kardeşler bir kanepede, baba bir yerde madde çekiyorlar. En küçüğü 17 yaşında. Önce evi bakıma aldık. Sonra çocukların hepsine tedaviye başladık. Annenin en arzu ettiği şey, 17 yaşındaki çocuğunun kurtulmasıydı, onu kurtaramadık. En büyük abilerini kurtardık. Diğerleri uyuşturucu kullanmaya devam ediyor. İstanbul'da psikolojik ve pedagojik danışma merkezi olan tek belediyeyiz.
- Bunların yaş aralığı nedir?
- 13-49 yaş aralığında. Bu her aileye bulaşabilir. Çocuğu bağımlı olan yüksek statüdeki kişiler de var.
- Tedavi sonrasında ne yapıyorsunuz bu insanlar için?
- İşe yerleştiriyoruz isteyenleri. Çoğu istemiyor, ailesiyle yaşıyor çünkü. Esenler'de sokak çocuğu yok. Bütün mesele çocuklar için spor salonu, park ve sosyal donatı alanları oluşturmak. 11 gençlik merkezimizde 20 bin çocuğumuz var.
- Başka ne projeleriniz var?
- Sokak başında kümelenir çocuklar. Genelde de süreç oradan başlar. Onlar için Uzakdoğu Sporları Merkezi kuruyoruz. Pedagog ve psikologlarımız gidip onlara anlatacak ve bu merkeze yönlendireceğiz. Gençlik ile ilgilenen bir başkan yardımcımız var, tek işi bu.
- Esenler'de 'baron' var mı?
- Geçenlerde bir genç kız, ailesiyle bana madde bağımlısından kurtardığımız için teşekkür etmeye geldi ve bu süreçlerin nasıl döndüğünü anlattı. Bunu emniyete anlatmasını rica ettim. Emniyet o süreçleri teker teker çözerek o barona ulaştı ve çete çökertildi. Bunu hep beraber toplumsal motivasyonla çözebiliriz. Başka türlü çözülmez.
- Nasıl bir motivasyon var?
- Sırf bu konularla uğraşan STK ve dernekler ortaya çıktı. Mesela Haramlarla Mücadele Derneği diye bir dernek kuruldu. Çocuklarla sohbet eden hocalar var.
-Madde kullanımında Esenler'de dağılım nedir?
- Yüzde 61 ile eroin ilk sırada. Bunu yüzde 13 ile esrar ve uçucu maddeler izliyor. Ben mücadele için 600 tane boş konut yıktım. Bir tane dahi metruk bina varsa, acımadan hemen anında yıkıyoruz.

Uyuşturucu bağımlıları bu sergide

Dünyaca ünlü İtalyan fotoğraf sanatçısı Valerio Bispuri'nin, Latin Amerika'da uyuşturucu bağımlılarını fotoğrafladığı "Paco" sergisi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ev sahipliğinde açıldı. 23 Haziran'da Sepetçiler Kasrı'nda açılan ve 18 Temmuz'a kadar devam edecek sergi bağımlılarının korkunç yüzünü gözler önüne seriyor. Açılışta konuşan Bispuri "8-9 yaşında çocukların ölümlerini ve ailelerinin yaşadıkları acıları gördüm. Bu sergi ile bir şeyleri değiştirebilmeyi diliyorum" diyor. "Paco", içerisinde kokain artıkları, kimyasal bileşiklerin bulunduğu, Güney Amerika'da pek çok gencin ölümüne neden olan bir uyuşturucu türü.

Madde bağımlılığından kurtuldum, dine bağlandım

G.Ç. (Yaş 19): Uyuşturucu ile bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Kullandığımız eroinmiş. Ondan önce bonzai filan kullanıyordum. Ayağa kalkmak için mecburen kullanmaya devam ettim. Satın almak için dört arkadaşla hırsızlıklar, gasplar yaptık, yoldan çıktık. İki sene içinde 20 bin lira harcadım. Sonra anneme söyledim. Esenler Belediyesi'ne başvurduk ve Erenköy'de üç hafta yattım. Adıyaman Menzil'e gittim. Kılık kıyafetimi bile değiştirdim. Bağımlılığıktan kurtuldum, dine bağlandım.

Eşim sebep oldu

A.C. (33 yaşında): Eşim kullanıyordu uyuşturucuyu. Bir gün dişim ağrıyordu, maddi durumdan dolayı psikolojik sorunlarım da vardı. 'Bir duman vereyim, diş ağrısına iyi gelir' dedi. Bir-iki, bir-iki derken düştüm içine. Eşim dört senedir kullanıyordu. Cezaevinde üç ay yattı, çıktı ve hâlâ kullanıyor. İçmeyince kötüleşiyordum. Torbacıların yerini öğrendim. 1,5 sene kullandım. Torbacılar hem eroini hem de bıraktıracak ilaçları satıyor. Bayağı borca girdim, kredi çektim, 5-6 bin lira borcum kaldı. Sonra Esenler Belediyesi'nden doktorumuz Yasin Bey'i aradım. İlaçlarla kendime geldim. Bu süreçte eşimden de ayrıldım. İki çocuğum var. Üç haftadır içmiyorum. Artık işe başlamak istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esenler rehabilitasyon merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN