Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilcan iş başında!

Yeşilay bünyesinde 90 yıldır yayınlanan Yeşilay dergisi, kitlelere ulaşmak için gelecek ay raflarda yerini alıyor. Dergiyle birlikte Yeşilay Çocuk dergisi ve Yeşilcan karakteri de okurla buluşacak

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Yeşilcan iş başında!
Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin 90 yaşına giren Yeşilay dergisi bugünlerde geniş kitlelere ulaşmak için özel bir hazırlık içinde. Derginin çocuklarda, gençlerde ve ailelerde bağımlılık konusunda bilinç oluşturmak amacıyla mart ayında raflarda yerini alacağını söyleyen Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz da derginin içeriğinin kapsamlı olduğunu söylüyor. Dergide kültür-sanat, sinema, müzik, gezi, spor konularının yanı sıra bağımlılıkla ilgili dosya haberlere ve gençlere rol model olabilecek kişilerin söyleşilerine yer verilecek: "Biz tek bir bağımlılık alanıyla sınırlı değiliz; tütün, alkol, uyuşturucu bağımlılığının yanı sıra teknoloji ve sosyal medya bağımlılığı da ilgi alanımızda. Dergi göz alıcı görsel tasarımıyla da dikkat çekecek. Aile bireylerinin dergi içeriğinden faydalanabilmesi için yepyeni bir konsept oluşturduk. O da dergiyle birlikte yayım hayatına başlayacak Yeşilay Çocuk dergisi. 7 ila 13 yaş arası çocuklara hitap edecek dergi, anaokulu ve ilkokul öğrencilerine uygun içerik sunuyor. Dergide mizah başlı başına bir unsur. Bilmece, bulmaca köşelerimiz var. Çocukların kendilerini ifade edecekleri alanlar da mevcut. Pijama Ailesi de yer alacak. Amacımız ailelerin güvenle evlerine alabileceği bir dergi olmak." Yeşilay Çocuk dergisinin bir de çocuk kahramanı var. Adı Yeşilcan. İbrahim Sarı'nın çizdiği Yeşilcan karakteri maceralarla dolu serüvenleriyle çocukların dünyasına konuk olacak. Savaş Yılmaz'a göre Yeşilcan çocuklara karşı öğretici bir yaklaşım benimsemeyecek: "Rol model olarak Yeşilcan karakteri sağlıklı yaşama vurgu yapıp, tütün, teknoloji ve sosyal medya bağımlılığına karşı mücadeleye girişecek. Yanlışları olan arkadaşlarını uyarmakla kalmayacak aile fertlerini de uyaracak. Yeşilcan, gezilere gidip maceralara girişecek. Sağlıklı, temiz ve kötü alışkanlıklardan uzak bir kahraman olarak çocukların dünyasına güzel mesajlar verecek. Ayrıca çocuğa 'Bunu yap, şunu yapma!' şeklinde uyarılar yapmayacağız. Hayatın içinden bir karakter Yeşilcan. Yeni neslin dilini kullanarak onlara hitap edecek. Çocukların kendini bulacağı bir mecra olacak Yeşilay Çocuk dergisi."

SIRADA MİZAH DERGİSİ VAR
Mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanıyor. Beşiktaş'ta büyük bir stant açacak olan Yeşilay, Karikatürcüler Derneği'nden karikatüristlerin sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ciddi adlı mizah dergisi stantda tanıtılacak. Mizah dergisi Ciddi'nin sürekli hale gelmesi düşünülüyor. Hedef, gençlere mizahla yaklaşmak. Ayrıca mayıs ayında bir Yeşilay Federasyonu kurulması planlanıyor. Bu bağlamda Yeşilay dergisinin İngilizce ve Arapça olarak da basılması düşünülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilcan iş başında!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN