Dünya dönüyor, sen ne dersen de

Japonya’da kuklalarla halkın iç içe yaşadığı köy, ’de tüm nüfusun aynı apartmanda kaldığı kasaba, İtalya’daki oyuncak kütüphaneleri ve vatandaşlarına düzenli maaş vermek isteyen ülkeler... Gelin dünyanın dört bir yanındaki sıra dışı hikâyelere göz atalım

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Dünya dönüyor, sen ne dersen de
Uzun süredir dünya basının gündem maddesi: Terör. 'den Çin'e kadar her ülke tetikte. Birçok ülke ayrıca birbirinden farklı iç meseleleriyle boğuşuyor. Ancak hayat bir yandan da kaldığı yerden devam ediyor. Biz de farklı hikâyeleri toplayarak dünyanın hâlâ normal olduğunu göstermek istedik.

Tüm kasaba aynı çatı altında
ABD'nin Alaska eyaletindeki Whittier kasabasında 200 kişi yaşıyor. Üstelik herkes 14 katlı tek bir apartmanda kalıyor. Hatta kasabanın marketi, barı, eczanesi, sineması ve okulu da apartmanın altında. Böylece dışarı çıkmayarak soğuktan da korunmuş oluyorlar.

1 erkeğe 3 kız
Çin'in Dongguan kentinde, dünyaca ünlü telefon markalarının fabrikaları bulunuyor. Şirketler, genellikle fabrikalarında kadınları çalıştırıyor. Bu nedenle kent adeta kız kaynıyor. Yapılan nüfus araştırmasına göre Dongguan'da 89 erkeğe 100 kadın denk geliyor. Kentte yaşayan Li Bin isimli işçi yaşamlarını "Burada kız arkadaşı bulmak, iş bulmaktan çok daha kolay." diye anlatıyor.

Saçları sayesinde üne kavuştu
Artık bir ande dünyanın tanıdığı kişi olma ihtimaliniz çok yüksek. Kenyalı Sevelyn Gat isimli kadın, kendisini fotoşopla dünya turu yapmış gibi gösteren fotoğraflar paylaştı. Ardından internet vatandaşları da yine fotoşop yöntemi ile Gat'ı daha fazla ülkeye götürdü. En sonunda bir işadamı çıktı ve Gat'ın hayalini gerçekleştirmek için gerekli parayı vereceğini söyledi. Diğer bir örnek Kanada'da yaşandı. İlk iş gününde koltuğunda uyuyakalan bir genç uyandığında tüm dünyanın tanıdığı biri oldu. İş arkadaşlarının uyurken arkasında çektiği selfie, hızla yayıldı ve uyuyan gencin yüzü birçok fotoğrafa yerleştirildi. Hafta içerisinde ABD'li minik kız saçları sayesinde daha iki aylıkken şöhreti yakaladı. Isabelle'in saçlarının gürlüğü bir anda sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu.

Köy nüfusu azalınca kuklalar devreye girdi
Japonya'nın güneyindeki Nagoro köyünde insanlar kuklalarla birlikte yaşıyor. Nüfusu 200'ü geçen köyde artık sadece 35 kişi yaşıyor. Köyün yaşlıları hayatlarını kaybetti. Gençler kentlere taşındı. Nagoro'yı terk etmeyenler ise okulu, durakları, restoranları ve çiftlikleri kendi başlarına dolduramayınca hayatlarına kuklaları sokmaya başladı. Artık köyün dört bir yanında insan boyutunda ve geleneksel şekilde giydirilmiş kuklalar var. Köy sakinleri, kuklalar sayesinde yalnızlıklarını unuttuklarını söylüyor.

Güzellik kanserin ötesinde
Polonya'da yaşayan Joanna ve Jolanta Wiewiora isimli kardeşler kanseri yendiler ama hayatlarına eskisi gibi devam etmeye niyetleri yoktu. Sahil kenti Szczecin'de bir güzellik salonu açtılar. Müşterileri de kansere yakalananlar kadınlar. Kanserin soluk yüzüne rağmen, onlara doya doya aynaya bakmaları gerektiğini anlatıyorlar. Bu yüzden sloganları 'Güzellik kanserin ötesinde...'

Park yoksa oyuncak kütüphaneleri var
Floransa'daki çocuklar, vakitlerini oyuncak kütüphanelerinde geçiriyor. Kentte turistler için gezecek birçok yer olsa da küçükler için oyun parkı pek yok. Ücretsiz olan parklardaki tek kural, ebeveynlerin çocuklarının yanlarında durmaları.Bir diğer park haberi de Filistin'in El Halil şehrinden. Zeliha Muhtesab çocuklar silahların gölgesinde büyümesin diye kollarını sıvadı. Onlarca çocuk, Muhtesab'ın ücretsiz şekilde hizmet verdiği oyun parkında rahat rahat oynuyor.

Tüm vatandaşlara sabit maaş
Çalışan ya da işsiz tüm vatandaşlarına düzenli maaş bağlama projesi hızla yayılıyor. İlk olarak Finlandiya'da gündeme gelen uygulamayı Kanada, Hollanda ve İsviçre de hayata geçirmek için kolları sıvamıştı. Son olarak Yeni Zelanda, tüm vatandaşlarına aylık 800 euro sabit maaş vermeyi planlıyor. Beş ülkenin de amacı ortak. Ülkelerindeki işsizliği bu sayede yenebileceklerini savunuyorlar. Yani halk arasında yaygın olan "çalışmadan paramı alırım" mantığını tarihe gömmek istiyorlar.

'Biri bizi gözetlemesin'
Fransa'daki Mandelieu-la- Napoule'de kötü park edenler, köpeklerinin pisliklerini temizlemeyenler ve yere çöp atanları uyarmak için hoparlör sistemleri kurulacak ve kent kameralarla izlenecek. Projeye karşı çıkanlar, kentin koca bir Biri Bizi Gözetliyor evine döneceğini ve kişisel haklarının ihlal edeceğini söylüyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya dönüyor, sen ne dersen de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN