Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Rafael Nadal

Rafael Nadal, tenis dünyasının en başarılı tenisçilerinden biri. Nadal, dizlerinin altına kadar inen şortu, uzun saçlarını toparladığı vazgeçilmez saç bandı, artık kendisiyle özdeşleşmiş "backhand" vuruşları ve uzandığı 11 "Grand Slam" şampiyonluğuyla adını şimdiden tenis efsaneleri arasına yazdırdı.

Giriş Tarihi: 29.04.2013 15:29 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 10:43
Rafael Nadal Parera 3 Haziran 1986'da Manacor(Mallorca)'da doğdu. Nadal, yalnızca dünyanın en başarılı tenisçilerinden birisi değil. Milyonların kendisine idol olarak benimsediği, reklamlarda, tanıtım filmlerinde yüzü sık sık görünen, adeta bir fenomen haline gelmiş bir spor adamı. Çok küçük yaşta başladığı tenis kariyerinde sayısız başarıya imza atmış ve dünya tenisinin zirvesine kadar çıkmış bir isim.


Nadal, iş adamı bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu. Sporcu genlerini ise amcalarından almış. Amcalarından birisi eski bir profesyonel tenis oyuncusuyken, bir diğer amcası hem Barcelona hem de İspanya Milli Takımı'nda forma giymiş bir isim: Miguel Angel Nadal. Zaten Nadal da 12 yaşında babası genç Nadal'ı bir seçim yapmaya zorlayana kadar hem futbol hem de tenisle ilgilendi. Nadal'ın seçimi ise tenis yönündeydi ve bu seçim ona elliden fazla şampiyonluk ve dünya çapında bir kariyerin yolunu açacaktı.

Nadal ve Federer rekabeti

Nadal'ın kariyeri açısından bir diğer önemli konu da Federer'le olan rakabeti. Yıllar boyunca tenis severler tarafından ilgiyle takip edilen dünya sporunun en çok merak edilen karşılaşmalarından birisi Nadal-Federer maçlarıdır. İkili arasında 2008 yılında oynanan Wimbledon finali kimi tenis otoriterelerince tarihin en heyecanlı maçı olarak gösterilir.

Başarılarla dolu bir kariyer...

Nadal, efsane raket Andre Agassi'den sonra aynı yıl içerisinde 4 Grand Slam'i ve olimpiyat şampiyonluğunu kazanma başarısı gösteren ikinci erkek tenisçi. Tenis dünyasında bu başarı "Career Golden Slam" olarak biliniyor. Nadal, ayrıca 2008 yılında üst üste 32 maç kazanma başarısı göstermiş, bu dönemi de kapsayan bir süre içerisinde üst üste tam 7 ATP turnuvasını kazanmış.

Nadal, "toprağın kralı" olarak biliniyor. Toprak kortlarda rakiplerine karşı her zaman ezici bir üstünlük sağlamış olan İspanyol raket, en büyük toprak kort organizasyonu olan Fransa Açık'ı da tam 7 kez kazanma başarısı gösterdi.
SON DAKİKA