Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzun süreli bayram seyahatinin püf noktaları

Giriş Tarihi: 8.10.2013 17:02

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, Kurban Bayramı tatili nedeniyle yolculuk yapacak olanlara uyarıda bulunarak, "Uzun süre otomobil kullanmak, sırt ve boyun ağrılarına, siyatik ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarına neden olabilir, o nedenle uzun yola çıkacak olanlara ara ara dinlenmelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

Şendur, özellikle günlük hayatta uzun süre otomobil kullananlarda boyun ve sırt ağrılarının oluşabildiğini söyledi.

Uzun yola gidecek sürücülerin boyun ve sırt ağrılarına karşı dikkatli olmasının önemine değinen Şendur, 9 günlük Kurban Bayramı tatiline çıkacakların saatlerce aralıksız araç kullanmaması gerektiğini bildirdi.

"Uzun süre otomobil kullanmak, sırt ve boyun ağrılarına siyatik ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarına neden olabilir, o nedenle uzun yola çıkacak olanlara ara ara dinlenmelerini tavsiye ediyoruz" diyen Şendur, şunları kaydetti:

"Bu tür durumlarda hareketsizlik, kaslarımızın zayıflamasına ve eklemlerimizin daha çabuk zarar görmesine yol açıyor. Sadece tatil için değil, normal yaşamlarında da uzun süre otomobil kullanmak zorunda kalanların düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmaya, otururken doğru pozisyonu seçmeye dikkat etmesi gerekir. Bu nedenle özellikle şehirlerde yaşayan ve vaktinin büyük kısmını otomobilde ve masa başında geçiren bireylerin her gün en azından yaklaşık 5-6 kilometre yürümesi şarttır."

"OTURMA ŞEKLİ ÖNEMLİ"

Prof. Dr. Şendur, otomobilde doğru oturma şekliyle olası bel, sırt ve boyun problemlerinin önlenebileceğini ifade etti.

Şendur, otomobilde koltuğun yerden 100 derece açı yapacak şekilde, dik hale getirilmesi, dizlerin kalçadan hafifçe yüksek tutulması, sırtın dikey pozisyonda tutulup, başın, koltuk başlığının ortasını desteklediğinden emin olunmasını gerektiğini anlattı.

"SİGARA BEL AĞRISINI ETKİLİYOR"

Yapılan birçok çalışmada sigara kullanımı ile bel ağrısı ilişkisinin ortaya çıktığına değinen Prof. Dr. Şendur, "Toplumun yüzde 80'i yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrılarından yakınır. Bel ağrıları tanı, tedavi ve iş gücü kaybı açısından çok önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bel ağrıları, doktora başvuru sebepleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. 45 yaşın altındaki kişilerde aktivite kısıtlamasına yol açan en önemli hastalıktır. Yatarak tedavi edilen hastalıklar içinde 5. sırada, ameliyat edilen hastalıklar arasında ise 3. sırada yer almaktadır" diye konuştu.

Ağırlık taşımanın da bel ve sırt ağrılarına neden olduğuna değinen Ömer Faruk Şendur, "Alışverişten dönerken yükü bir elinizde taşımayın. İki ayrı çanta ya da torbaya eşit miktarda malzeme koyun ve öyle taşıyın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzun süreli bayram seyahatinin püf noktaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN