Elazığ'da ilk organ nakli yapıldı

Elazığ'da geçirdiği trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşen 27 yaşındaki kızın karaciğeri, Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi'nde bir hastaya nakledildi.

Giriş Tarihi: 7.1.2014 18:00

FÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Said Berilgen, organ nakil ünitesi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kentte 31 Aralık 2013'te meydana gelen trafik kazasında yaralanan ve 3 Ocak'ta beyin ölümü gerçekleşen Gülşen Ergenç'in (27) organlarının ailesi tarafından bağışlandığı söyledi.

Ergenç'in karaciğerinin, hastanelerinde Cihan Asilkan'a (30) başarılı bir ameliyatla nakledildiğini belirten Belirgen, "Hastamız gayet iyi ve sağlıklı bir durumda. Emeği geçen tüm doktorlarımıza ve Malatya'dan gelen karaciğer nakil ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu, Elazığ'da ilk organ nakli. Genelde karaciğer nakli, Malatya'da yapılıyor. Üniversitemizde organ nakil ruhsatı var ve yeni aldığımız bu ruhsatla ilk ameliyatımızı başarıyla gerçekleştirdi" dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Doç. Dr. Koray Karabulut ise nakil ruhsatını yaklaşık 1 yıl önce aldıklarını ancak dönem içerisinde organ nakli yapamadıklarını ifade ederek, "Organ bağışı olduktan sonra bizim de altyapı hazırlıklarımız uygun olduğu için bu nakli yapmaya karar verdik ve gerçekleştirdik. Hastamız, bizim 6 aydır bekleme listemizde. Bu sürede uygun karaciğer çıkmamıştı. Kendisine uygun organı bulduğumuzda da Erzincan'dan buraya davet ettik. Beyin ölümü gerçekleşen hastamızın organları gece saatlerinde alınarak, ciddi ve meşakkatli bir hazırlık sürecinden sonra hastane yönetimimizin ciddi katkılarıyla karaciğer naklini gerçekleştirdik" diye konuştu.

Ergenç'in böbreklerinin de bağışlandığını dile getiren Karabulut, Ergenç'in böbreklerinden birinin Malatya'ya, diğerinin ise Diyarbakır'a gönderildiğini belirtti.

Karaciğer nakli olan Asilkan da organ bağışında bulunan aileye teşekkür ederek, "Organ bağışının ne kadar önemli bir şey olduğunu bir kez daha kanıtlanmış oldular. Bu, çok önemli. Sağlık durumum iyi, kendimi rahat hissediyorum. Doktorlarımın hepsi seferber olmuş durumda, onlara da teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elazığ'da ilk organ nakli yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN