Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 yıl sonra yürüdü

Kocaeli'de 30 yıl önce yakalandığı "fil hastalığı" nedeniyle yürüyemeyen 64 yaşındaki Şahin Emür, 2 ay süren fizik tedavi sonrası yeniden yürümenin mutluluğunu yaşıyor.

Giriş Tarihi: 16.2.2014 15:31

Kocaeli'de 30 yıl önce yakalandığı fil hastalığı nedeniyle sol ayağında oluşan aşırı şişlik nedeniyle yürüyemeyen Şahin Emür, 2 ay süren fizik tedavi sonrası sağlığına kavuşarak yürümeye başladı.

Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Özgül Aytekin, Şahin Emür'ün, halk arasında "fil hastalığı" denilen "lenf ödemi" rahatsızlığı nedeniyle yürüyemediğini söyledi.

Hastanın, kendilerine bacağında şişme, yürüyememe, sol kalça ve diz ağrısı şikayetiyle başvurduğunu belirten Aytekin, hastaya "Manuel Lenf Drenajı (MLD)" yönteminin uygulandığını anlattı. Hastaya 2 ay boyunca hergün 3 seans tedavi uyguladıklarını ifade eden Aytekin, bacağından 19 litre sıvı boşalttıkları hastanın diğer fizik tedavi yöntemleriyle sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

"AYAĞI 50 SANTİMETRE İNCELDİ"

Aytekin, MLD yönetiminde hiçbir yan ürün kullanmadıklarını, bunun diğer masajlara oranla çok hafif, monoton ve sürekli tekrar eden hareketlerden oluştuğunu dile getirerek, "MLD masajı, vücudun uc noktalarından kalbe doğru, lenf akışını takip ederek, tek yönlü yapılır. Bir de masaj sonrasında, diğer masajlardan farklı olarak cilt kızarmaz. Sempatik Sinir Sistemi'ne etki ederek, ağrıları azaltır ve derin rahatlık sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve lenf akımını hızlandırır" şeklinde konuştu.

Tedavi sonunda, sürekli şişen ve büyüyen sol bacakta 50 santimetrelik bir incelme gerçekleştiğine dikkati çeken Aytekin, hastanın artık çok rahat yürüyerek günlük ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebildiğini belirtti. Aytekin, fil hastalığının kesin bir tedavisinin olmadığını vurgulayarak, "Bu hastalık yaşam boyu süren bir tedavi gerektiriyor. Tamamıyla lenf ödemi ortadan kaldıramıyorsunuz ama en alt seviyeye kadar indirebiliyorsunuz ve kontrol altına alabiliyorsunuz" dedi.

"YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ MUTLUYUM"

Şahin Emür ise ağrıların kendisine çok zor günler yaşattığını belirterek, "Artık dayanamaz oldum. Bacağımın kesilmesini istedim. Komşumun tavsiyesi ile doktorum Ayşey Özgül Aytekin ve fizyoterapistim İbrahim Babayiğit ile tanıştım. 2 ayda uyguladıkları tedavi sonrası büyüyen ayağım normale dönmeye başladı. 50 santim inceldi. Şimdi yürüyebiliyorum. Günlük işlerimi yapabiliyorum. Yeniden doğmuş gibi mutluyum. Allah'a şükrediyorum. Doktorlarımdan ve sağlığıma kavuşmama vesile olan herkesten Allah razı olsun" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıl sonra yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN