MERS küresel aciliyet oluşturmuyor

Giriş Tarihi: 15.5.2014 12:21 Güncelleme Tarihi: 15.5.2014 12:24

Dünya Sağlık Örgütü, vakaları özellikle Ortadoğu'da görülen ve ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) farklı bir türü olan corona virüsü MERS'in, küresel sağlık açısından aciliyet teşkil etmediğini açıkladı.

Örgütün Acil Durum Komitesi tarafından Londra'da düzenlenen ve vakaların görüldüğü ülke yetkililerinin telekonferansla katıldığı MERS konusundaki 5. toplantıda, kamu sağlığı açısından durumun ciddiyetinin arttığı, öte yandan henüz Uluslararası Boyutta Kamu Sağlığı Aciliyeti koşullarının var olmadığı sonucuna varıldı.

Komite, üye ülkelere MERS ile bağlantılı ivedi önlemler almaları çağrısında da bulundu.

MERS, 2012 yılından bu yana 145 kişinin ölümüne neden oldu, 500'den fazla kişi hastalığa yakalandı.

Vakaların büyük bölümü, Suudi Arabistan ve Ortadoğu ülkelerinde görülürken, hastalık, Asya, Kuzey Afrika, Avrupa ve ABD'ye de sıçradı.

Bazı uzmanlar, MERS'in yayılmasının, 2003 yılında 800 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan SARS salgınına endişe verici biçimde benzediği görüşünde. SARS salgınında yaklaşık 8 bin kişi hastalanmıştı.

Bilim adamları, insanların MERS'i nasıl kaptığından emin olamazken, virüsle develer arasında bağlantı olduğundan şüpheleniliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MERS küresel aciliyet oluşturmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN