Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stres ediyor

Giriş Tarihi: 28.12.2014 12:24
Stres fıtık ediyor

Uzmanlar, Türkiye'de her 3 kişiden birinde görülen rahatsızlığının en büyük sebeplerinden birisinin stres olduğunu bildirdi.

Travmalar, zorlamalar ve kazaların, bel ve boyun larının başlıca sebepleri arasında olduğu bildirildi. Türkiye'de her 100 kişiden 80'i bel ağrısından şikayetçi olurken, 3 kişiden biri de fıtık rahatsızlığından muzdarip.

Bel ve boyun fıtıklarında elle tedavi (manipülasyon) hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, öne eğilme, ağır kaldırma, bel üzerinde ani dönme hareketlerinin bel ağrısına yol açtığını söyledi. Omurlar arasındaki diskin etrafını çevreleyen bağ dokusu ve elastik liflerden oluşan halkanın yırtılması sonucu içindeki çekirdek maddenin geriye doğru taşmasının fıtığa yol açtığını dile getiren Şahabettinoğlu, "Bel bölgesindeki omurlar arası disk yapısının ve etrafını çevreleyen kapsülünün bozulması, kapsül yapısının esnemesi ya da kapsülün yırtılması ile disk içeriğinin dışarı çıkarak hemen yakınındaki sinirleri sıkıştırması sonucu oluşur. Bel fıtığının en sık rastlanan belirtileri bel ağrısı, bel çevresi kaslarda spazm olarak adlandırılan kasılma hali ile birlikte bazen kalçalardan bir veya ikisine doğru yayılan ağrı ve bel hareketlerinin yapılmasında zorluk olarak ifade ediliyor. Eğer sinir kökü baskısı yoğunsa, sinir fonksiyonlarında bozulmanın bulgularını hasta da hissedebilir. Bunlar arasında bacak veya ayağın değişik bölgelerinde uyuşukluklar, karıncalanmalar ve ileri durumlarda parmak ucunda veya topukta yürüyememe, ayak düşüklüğü, dizin yürürken boşalması gibi kas gücünde azalmanın belirtileri sayılabilir" dedi.

Stres anında kasların gerildiğini ve omurgaya giden oksijen ve kanı azalttığını ifade eden Şahabettinoğlu, "Bu durum omurlar arasındaki diskin beslenmesini olumsuz yönde etkileyerek en ufak ters bir harekette diskin içindeki çekirdeğinin dışarı çıkmasına sebebiyet veriyor. Bu da sinirlere baskı yapıyor. Bu baskı neticesinde bel ve boyun fıtığına bağlı ağrılar oluşuyor. Aşırı ve sürekli zihni ve ruhi gerginlik yaşayan, birçok şeyi aynı gün içinde düşünüp halletmeye çalışan, her şeyi içine atan, hassas ve aşırı mükemmeliyetçi yapıya sahip mutsuz ve depresif insanlarda bel ve boyun fıtığı daha çok görülebilir" diye konuştu.

5 BİN YILLIK TEDAVİ

Elle tedavi olarak bilinen manipülasyon yöntemini Türkiye'de uygulayan birkaç uzmandan birisinin kendisi olduğunu ifade eden Şahabettinoğlu, manipülasyon tedavisinin 5 bin yıllık bir tedavi olduğunu kaydetti. Klasik tıbbın değişilmez bir fizik tedavi olduğunu dile getiren Şahabettinoğlu, "Türkiye, bu tedavi yöntemi konusunda diğer batılı ülkelerin çok gerisinde. Bizim ülkemizde bu tedavi yöntemini uygulayan uzmanların sayısı parmakla sayılabilir. Ama İngiltere'de bu sayı 16 bin. ABD'de ise bu rakam daha fazla. Bu tedavi yöntemi Ortadoğu ülkelerinde neredeyse hiç yok. Tedavinin yüzde 98 başarı oranı var" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stres fıtık ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN