Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Normal doğum özendirilmeli"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nesrin Gökçe, “Bilgi kirliliğinden arındırılmış doğru bilgiyi kaynağından alan daha bilinçli annelerle daha sağlıklı nesiller yetiştirmek hedefindeyiz.” Dedi

Giriş Tarihi: 10.2.2015 10:34 Güncelleme Tarihi: 10.2.2015 10:35
Normal doğum özendirilmeli
İstanbul Özel Araf Cerrahi Merkezi hamilelik okulu açıldı. Özel Araf Cerrahi Merkezi Başhekimi Op. Dr. Tarık Ünsal, hamilelerin normal doğuma özendirilmesi gerektiğini söyledi.Normal doğum yapan annelerin ve bebeklerinin ameliyata bağlı riskler ile karşı karşıya kalmayacağını belirten Op. Dr. Tarık Ünsal, "Zorunlu sezaryen yapılması gerekliliği olmadıkça anne adaylarının normal doğum için mutlaka özendirilmesi gerekiyor" dedi.
Özel Araf Cerrahi Merkezi Başhekimi Op. Dr. Tarık Ünsal ve görevli doktorlar Hamilelik Okulu hakkında bilgi vererek Hamilelik Okulu'nda hamilelik dönemi, doğum, doğum sonrası ve yeni doğan ilk günleri konularında anne adaylarının bilgilendirilmesi amaçladıklarını belirttiler.
Kadın hayatında önemli bir dönemi kapsayan hamilelik dönemini rahat bir şekilde atlatılması için bilgi ve desteğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Op. Dr. Tarık Ünsal "Hamilelik döneminde sağlıklı bir dönem geçirilmesi ve sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması için, hamilelik eğitimleri başarılı bir şekilde sürdürülüyor. Özellikle hamilelik döneminde yapılması gereken tetkiklerin anlatılması, doğum sonrası yapılması gereken tetkikler için eğitim çok önemli. Biz hastane olarak gerekli alt yapı çalışmalarımızı tamamladık" diye konuştu.

NEDEN BU OKULU AÇTIK?

Hamilelerin normal doğuma özendirilmesinin ve ailelerin bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çeken Özel Araf Cerrahi Merkezi Başhekimi Op. Dr. Tarık Ünsal, "Hamilelerin normal doğuma özendirmek, bu süreçte karşılaşacakları zorluklara hazırlamak için bu okul projesini geliştirdik. Doğum kaslarının beslenmesinden, doğum kaslarının güçlendirilmesine, gebelikte karşılaşabilecekleri hastalıklardan doğum sonrası süreç ve bebek bakımına kadar çok geniş bir eğitim sürecini gebelerimizle başlatmış bulunmaktayız.
Derslerin içeriğini oluştururken amacımız gelecek anne ve baba adaylarına daha bilinçli ebeveynler olabilmeleri için yol göstermektir. Tüm anne - babaların ve anne-baba adaylarının bu eğitimlere katılmasını tavsiye ederim, derslerimiz hem keyifli, hem de öğretici olacak " dedi.

BİLİNÇLİ ANNELERLE DAHA SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nesrin Gökçe, "Bilgi kirliliğinden arındırılmış doğru bilgiyi kaynağından alan daha bilinçli annelerle daha sağlıklı nesiller yetiştirmek hedefindeyiz. Bu hedefe ulaşabilmek için tüm ekibimiz seferber olmuş durumdadır. Annenin tüm sıkıntılarını çözmek ve 7/24 vermiş olduğumuz doğum hizmetini sağlıklı bir şekilde sonlandırmak. Tüm ailelerin olduğu gibi bizimde en büyük arzumuzdur. Eğitim okulumuzda diyetisyenimiz gebelikte beslenme, ebemiz gebelikte yaşam, gebelikte spor (plates gebelik ) egzersizleri verilmektedir. Bu hizmetimiz her hafta olup hastalarımızdan ücret alınmamaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nesrin Gökçe ise "Her gün kadınlarımızın 10'larca, 100'lerce sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Şunu çok sık gördük ki, kadınlarımız gebelik dönemiyle ilgili olarak çok az bir bilgiye sahipler. Normal olan şeyleri çoğu kez anormal olarak algılıyorlar. Testlerin neden yapıldığını bilmiyorlar. Testlerin ne zaman yapıldığını bilmedikleri için uyumları zor oluyor. Hamilelik Okulu ile kadınlara 9 ay boyunca kendilerini neler beklediğini, hangi testleri yapmaları gerektiğini, normal doğum ve sezaryen doğumun ne olduğunu, ağrısız doğumu, gebelikte normal olan değişiklikleri anlatmaya, onlara kısa sürede hamilelik ile ilgili olarak belli bir bilgi seviyesine ulaşmalarını sağlayacağız. Hamilelik ile ilgili korkuların ciddi oranda azalacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Okula kayıt olan ve eğitimlere katılan "genç anne adayı" Fidan Yılmaz, programa katılmakla annelik hakkında bilgi edindiğini ve anneliğe kendini hazır hissettiğini söyledi.

"Genç anne adayı" Fidan Yılmaz, "Bu eğitime katıldık çok memnun kaldım. Doğru bildiğimiz yanlışları öğrendim. Doğuma kadar tüm programlara katılacağım. Emeği gecen herkese teşekkür ederim." Diyerek mutluluğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Normal doğum özendirilmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN