Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baharda alerjik deri hastalıkları artar

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Baharda alerjik deri hastalıkları artar

Vücudumuz gibi cildimiz de hava değişimlerinden etkilenir. Bahar aylarında artan saman nezlesi ve astımın yanı sıra alerjik deri hastalıklarına da sıklıkla rastlanır. Bu nedenle alerjisi olanların bahar aylarında daha dikkatli olması gerekir

Kışın soğuk ve kasvetli günlerinin ardından heyecanla beklediğimiz baharın ılık ve güneşli günleri geldi. Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Pınar Arat, baharda cildinizin yenilenmesine yardımcı olacak bilgiler verdi...

Cildimizin dönemsel olarak geçirdiği hava değişimi hastalıkları var mı?
Havaların ısınması ve güneşin kendini daha çok gösterir olması ile birlikte dermatolojik bazı hastalıkların görülme sıklığı artar. Bu hastalıkların başında alerjik deri hastalıkları gelir. Özellikle atopik bünyeli dediğimiz saman nezlesi, alerjik egzema ve astım gibi alerjik hastalıkların daha sık gözlendiği kişilerde, bahar aylarıyla beraber alerjik deri hastalılarına da daha sık rastlanılır. Bu hastalıkların başında, halk arasında kurdeşen de denilen ürtiker gelmektedir. Baharla birlikte çiçeklerin açması, çimenlerin yeşermesi, polenlerin havaya dağılması; kurdeşen riskini artırmaktadır. Bu nedenle alerji ve atopi öyküsü olan hastaların bahar aylarından itibaren daha dikkatli olmaları gerekir.

CİLDİNİZİ GÜNEŞTEN KORUYUN

Alerjiyi tetikleyen faktörler nelerdir?
Bunlar; gıdalar, ev tozu, stres ve daha pek çok faktör olabilir. Bu faktörler biliniyorsa, bu faktörlerle temasın en aza indirgenmesi, hastalığın alevlenmesi olasılığını azaltacaktır. Alerjik eğilimi olan kişiler mutlaka düzenli tıbbi yardım almalı ve tedavilerini tam uygulamalıdırlar. Baharla birlikte artan bir diğer grup dermatolojik hastalık da, güneş ışınlarının zararlı etkileri sonucunda ortaya çıkan hastalıklardır. Güneşin zararlı etkileri arasında güneşe maruz kalan bölgelerde deri döküntüleri oluşması, koyu lekelerin ortaya çıkması, güneş yanıkları ve uzun vadede derinin kötü huylu tümörlerinin oluşumu ve ciltte kırışıklık oluşumu ile birlikte erken cilt yaşlanması sayılabilir. Bu nedenle baharla birlikte daha yoğun ve güçlü olan güneş ışınlarına maruz kalmamak için korunma önlemlerine daha çok dikkat etmek gerekir. Bu amaçla öncelikle dışarı çıkarken cilt tipine uygun bir güneş koruyucu krem kullanılmalı, güneşin dik geldiği saatlerde açık havada dolaşmamalı, olabildiğince açık renkli, ince, havadar, uzun kollu, pamuklu giysiler giyilmeli, gerekiyorsa şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye kullanılmalıdır.

Bazı deri hastalıkları güneşe maruz kalmakla daha da şiddetlenir mi?
Sivilce, halk arasında gülleme dediğimiz akne rosase, lupus eritematozus, seboreik egzema, uçuk gibi hastalığı olan kişiler baharla birlikte daha dikkatli davranmalı ve güneşle temastan kaçınmalıdırlar. Baharla birlikte artıp azalan ısı değerleri ve nem oranları deride görülebilen bazı bulaşıcı hastalıkların sıklığını da artırabilir. Bakteriyel, viral ve mantarlara bağlı deri hastalıkları sıcak ve nemli ortamlarda daha fazla görülmektedir. Bu nedenle derinin temizliğine gerekli özen gösterilmeli, hastalığı olduğu bilinen kişilerle direkt deri temasından kaçınılmalı, özel eşyaların ortak kullanılması engellenmeli, terlemeyi engelleyecek şekilde pamuklu giysiler ve sentetik olmayan ayakkabılar kullanılmalıdır.

YANINIZDA ALERJİ İLACI BULUNDURUN

Baharda havanın ısınması ve doğanın yeniden canlanması ile birlikte böcek ısırıklarına karşı nasıl önlem alabiliriz?
Baharda böcek ısırığı olgularında artış gözlenir. Özellikle alerjik bünyeli kişilerde bu durum ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle böceklerle temastan olabildiğince kaçınılması, böcek itici ürünlerin kullanılması, pencere camlarına tel takılması, zorunlu durumlarda alerji ilaçlarının bulundurulması ve gereğinde kullanılması gereklidir.

CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN VE NEMLENDİRİN

Bahar aylarında hava durumundaki dengesizlik ruhumuza ve bedenimize de yansır. Tepkilerimiz çabuk değişir. Çabuk sinirleniriz, hemen arkasından duygulanır, üzülürüz. Bu ani değişikliklere uymakta en zorlanan, bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sisteminin, bu değişimlerle ve özellikle bu mevsimde havada bolca bulunan viral elemanlarla mücadelesi, bedenimize değişik biçimlerde yansır. Pityriasis rosea denilen deri hastalığı bahar aylarında bu saydığımız nedenlerle sıkça görülmektedir. Halk arasında madalyon ya da gül hastalığı olarak bilinen bu hastalık, tam olarak bilinmese de viral enfeksiyonlarla ilişkilendirilmiştir. Viral enfeksiyonlardan sonra deride halka tarzında döküntüler olabilir. Bu döküntüler enfeksiyondan bir hayli sonra çıkan geç bir tepki olduğundan, genellikle o rahatsızlık ya unutulmuştur ya da ayakta geçirildiği için farkına bile varılmamıştır. Hastalığın bilinen özel bir tedavisi yoktur. Kendi kendine iyileşmektedir. Bahar aylarında daha sık görülen bütün bu saydığımız deri hastalıklarının yanında, bir de geride bırakılan soğuk havanın cildimizde yarattığı olumsuz etkiler vardır. Kuruyan eller, nemsiz kalan ve matlaşan cilt, dökülen saçlar... Baharın ılık ve aydınlık günlerinin ruhumuzda yaptığı yenileme ve canlanma ile birlikte cildimizi de yenilemek gerekmektedir. Kışın kendini hissettiren soğuk hava, cildi nemsiz bırakarak kurumasına yol açar, mat ve solgun görünmesine neden olur. Bu yüzden baharla birlikte önlem almak gerekir. Cildi nemlendirmek amacıyla cilt tipine uygun nemlendiriciler, yenilemek amacıyla da dermokozmetik ürünler kullanılmalıdır. Kışla birlikte kabalaşan cildimizi yenilemek amacıyla da bazı dermatolojik işlemler uygulanabilir. Bunlar arasında derin ve yüzeysel kimyasal peeling, cilt bakımı, lazerle cilt yenileme işlemleri sayılabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baharda alerjik deri hastalıkları artar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN