Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mide i riskini anlamak için nefes testi

İsrailli ve Letonyalı uzmanlar 481 kişiyle yaptıkları deneyde, mide i riskini yüzde 92 isabetle saptayan bir nefes testi geliştirdi. Benzer bir test, diğer kanser türlerinde de kullanılıyor

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Mide kanseri riskini anlamak için nefes testi
İngiltere'de görev yapan tıp uzmanları, ülkede her sene 7 bin 300 kişinin yakalandığı mide i riskini erken teşhis etmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Uzmanların geliştirdiği bir cihazla yapılan basit bir nefes testi, kişinin riski taşıyıp taşımadığı gösteriyor. Benzer bir testin başka kanser türlerini tespit etmekte daha önce kullanıldığı belirtiliyor. Deneyler, Letonyalı ve İsrailli bilim insanları tarafından mide kanseri teşhisi konulan ancak henüz tedaviye başlanmayan 484 Letonyalı üzerinde yapıldı.

ABD'DE 16'NCI ÖLÜM NEDENİ

Journal Gut isimli bilimsel dergide yayımlanan araştırmada, nefes testinin yüzde 92 oranında başarı sağladığı ileri sürülüyor. Mide kanseri ABD'deki 16'ncı ölüm nedeni olarak biliniyor. Tedavisinde çoğunlukla cerrahi müdahale kullanılan kanser türünde erken teşhis hayati önem taşıyor. Zira mide kanseri çoğu zaman vücudun başka bölgelerine sıçradığı zaman teşhis ediliyor.

KAN SERİ ÖNLEYEN 2 PROTEİN...
Öte yandan Nobel ödüllü İsrailli doktor Aaron Ciechanover de, ekibiyle beraber yaptıkları araştırmada kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen 2 protein bulduklarını açıkladı. Araştırmada yer alan uzmanlar, birbirine bağlandıklarında kanser gelişimine zemin hazırladığı düşünülen p50 ve p65 proteinlerinin tam tersi etkide bulunmasının da mümkün olduğunu ortaya çıkardı. Bilim insanları p50 proteini p65'e bağlanmadığında, kendi kendine bağlandığını ve bu sayede kanser oluşumunun engellediğini ileri sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mide kanseri riskini anlamak için nefes testi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN