Kansere ikinci kez çalım attı

Dilara Özelçi, boynundaki lenf kanserini kemoterapi gibi klasik tedavi yöntemleriyle yendi. Ancak 8 ay sonra hastalık tekrar etti. Genç kıza, bu kez kolundan alınan kök hücreyle ilik nakli yapıldı. O, artıkg ülümsüyor

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Kansere ikinci kez çalım attı
21 yaşındaki kanser hastası Dilara Özelçi'yi, hastalıksız, temiz kök hücreleri kurtardı. Kendi hücreleri koldan özel bir cihaz aracılığı ile toplanıp çeşitli işlemlerden geçirilerek donduruldu. Sonra bu kök hücreler damar yoluyla verilip bir tohum misali yeşermeleri beklendi. Ve mutlu son. İlik sağlıklı bir biçimde çalışmaya başladı ve Dilara yeni hayatına sağlıklı başladı.

20 KİLO VERDİ
İstanbul Avcılar'da yaşayan Dilara, dört kardeşin en küçüğü. Lise ikinci sınıftayken vücudunda 3 yıl sürecek kaşınmalar başladı. Dilara epilepsi hastasıydı. Ancak kaşıntıların sebebi epilepsi değildi. Gittiği cildiye doktoru sorunu anlamayarak 'Psikolojik olabilir' dedi. Dilara'da aşırı kilo kaybı da başladı. İki ayda 65 kilodan 45 kiloya düşen Dilara'nın gerçek hastalığının ne olduğu araştırılmaya başlandı. Çekilen MR'larda boynunun sağ tarafında dördüncü evre Hodgkin Lenfoma (bağışıklık sistemindeki hücrelerde başlayan kanser türü) olduğu anlaşıldı. Dilara kemoterapi ve radyoterapi gibi klasik tedavi yöntemleriyle hastalığını yendi. Ancak sekiz ay sonra yapılan kontrollerde hastalığının tekrarladığı görüldü. Bu sefer de kanserli hücreler boynunun sol tarafındaydı. Ailesi 'Kemik iliği nakli olabilir mi?' diye araştırma yapmaya başladı. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Hematoloji bölümünden Doç. Dr. Alev Akyol'la görüşüldü. Dilara'nın otolog nakil (kendi kendine kordon kanı nakli) için uygun olduğuna karar verildi ve operasyon yapılarak Dilara sağlığına kavuşturuldu. 4 çocuk, 5 torun sahibi olan 55 yaşındaki anne Türkan Özelçi, aile geçmişinde bu tarz bir hastalığa rastlanmadığını söyledi. Dilara ise "Hastalığım döneminde kafama birçok şeyi taktım ve şu an geriye dönüp baktığımda aslında çok önemsiz şeyler olduğunu görüyorum. Bu hastalığa iki kez çelme taktım. Umarım bir daha hiç hastalanmayacağım" dedi. Hedefinin dışarıdan liseyi bitirip, çocuk gelişimi üzerine üniversite eğitimi almak olduğunu söyleyen Dilara, aynı zamanda da radyo programcılığı yapmak istediğini ekliyor. Son üç yılda kendini geliştirmek adına eğitimler alan Dilara, hem diksiyon hem de yabancı dil kurslarına gitmiş. Çocukları çok seven Dilara, yeğenlerini de çok özlemiş. O nakil olurken bir de yeğeni olan Dilara, çifte mutluluk yaşadığını söylüyor.

'KÖK HÜCRE YAŞAMIN TEMEL KAYNAĞIDIR'
Doç. Dr Alev Akyol: Kemik iliği naklindeki kök hücre yaşamın temel kaynağıdır. Bu hücreler konuldukları organa veya dokuya dönüşebilme yeteneğine sahip. Otolog, kendinden kendine kordon kanı naklidir. Dilara'ya da otolog nakil yaptık. Hastalığı Hodgkin lenfoma olup tedavi sonrası erken nüfus etmiş, tedaviye dirençli bir olguydu. Bizim kurtarma tedavisi dediğimiz tedavilerden verip hastalığı temizledik. Bu 1 aylık bir süreç. Kendinden topladığımız kök hücreleri hastaya damar yolundan verdik. 10 gün sonra da ilik işlevli çalışmaya başladı ve hastamızı sağlıklı taburcu ettik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere ikinci kez çalım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN