Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmplant planlaması nasıl yapılır?

İmplant tedavisinde planlama nasıl yapılır?Planlamada önemli olan üç boyutlu planlama kullanmak yani sadece çekilen panoramik röntgen çoğu zaman yeterli olmayıp üç boyutlu planlama yapıldığı zaman anatomik dokular kemiğin nerede, ne kadar kalın olduğu, bilgisayar ortamında planlanıp, implantlar da bilgisayar ortamında yerleştirilip ona göre bir şablon hazırlanırsa, bu şablonla implant operasyonuna girilirse her şey daha güzel, daha başarılı olacaktır.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 12:01 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 12:01
Diş sağlığı ve estetiği açısından oldukça önemli olan implant tedavisi, kendi içinde bazı aşamalara ayrılmaktadır. Başlangıç noktasında yer alan planlama ve hazırlık kısmı ise, tüm uygulamaların temelini oluşturduğu için kritiktir. Bu aşamada, implant planlama işlemi yapılırken, süreçlerin nasıl olacağı, tedavinin gerekliliği, tetkiklerin yapılması, diş teli kullanılıp kullanılmaması ve diğer hazırlık işlemleri gerçekleştirilir.

Diş eksiklikleri ve kemik yoğunluklarının tespiti gibi analiz işlemleri sırasında, 3 boyutlu tomografi analizi uygulanmaktadır. Bunun ardından ise sanal planlamanın gerçekleştirilebilmesi için 3 boyutlu dijital tarama ve protez giriş yolu işlemleri uygulanır.

Bilgisayar üzerinden planlama yapılmasının ardından son olarak implant kılavuzu üretilir. Tüm bu işlem ve analizler, sağlıklı bir implant uygulamasının sağlanması için gerekmektedir. Özellikle dijital ortamda yapılan sanal planlama ile ağız içinin nasıl ve ne şekilde tedavilere maruz kalacağı açıkça görülür.

Yapılan planlama işlemlerinin ardından implant kılavuzunun da uygulanması ile ana süreç başlatılır. Bu süreç içinde implant kökü çeneye takılır, belli bir süre kemiğe kökün kaynaması için beklenir ve en son olarak da diş protezi kökün üzerine yerleştirilir.

İmplant planlaması nasıl yapılır?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmplant planlaması nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN