Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmplant yerleştirildikten sonra protez takılabilir mi?

İmplant tedavisinden sonra protez takılır mı?Planlama yapılır iken öncelikle sabit protezler için ağız uygun ise sabit protez planlamasını değerlendirmek gerekir. Çünkü hastaların en rahat tolere ettiği protez tipi sabit protezlerdir. Değişik vakalarda implant üzerine yapılacak protezin planlaması da farklılık gösterir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 15:06

Tam Dişsizlik Vakalarında

Yeterli sayıda implant yapılabilirse, yapıştırılarak kullanılan sabit bir porselen köprü yapılabilir. Ancak bazen total protez ( tam damak ) kullanan hastalarda yeterli kemik miktarının olmaması yada daha ekonomik bir implant çözümü olması dolayısı ile simetrik olarak 2-4 implant yerleştirilerek hastanın kullandığı takıp çıkarılan protezin tutuculuğunu artırmak için implantlardan destek alan bir hassas bağlantılı protez ( çıtçıtlı protez ) planlaması yapılabilir.

Tam dişsiz ağızda implantYandaki vakada tam dişsiz bir ağızda yeteri sayıda implant uygulanması sayesinde sabit protez yapılması gösteriliyor. Mümkün olan her vakada hastanın ağzından çıkartmasına gerek olmayan sabit protezleri tercih ediyoruz. Aşağıdaki şekilde ise daha ucuz bir çözüm olan hassas bağlantılı bir protez planlaması görülüyor.

İmplant üstüne barlı protez

Tam dişsiz ağızlarda yukarıda sağdaki şekilde görüldüğü gibi 2-4 arası implant ile hastanın tam protezinin tutuculuğu artırılmak için kullanılabilir. Böyle bir uygulama yeterli sayıda implant koyacak kemik olmadığı için sabit protez uygulamasına izin vermeyen vakalarda tercih edilir. Bazı durumlarda ise hastanın isteği ile daha ekonomik bir çözüm olarak başvurulan bir yöntemdir.


İmplant yerleştirildikten hemen sonra protez takılabilir mi?

Tek Diş Eksikliğinde

Eksik dişin boşluğu etrafındaki dişlere dokunulmadan yalnızca bir adet İmplant dis yerleştirilir ve üzerine tek üye sabit porselen kron hazırlanır. İmplant üzerine yerleştirilen Porselen kron içinde farklı alternatifler vardır. Zirkonyum alt yapılı bir kron Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en çok tercih edilen uygulamalardandır. Metal destekli bir porselen kaplama yapılacaksa Nikelsiz metal, titanyum alaşımlı metal gibi farklı alternatifler vardır.

Tek diş eksikliğinde implant


Tek diş eksikliğinde bir tane implant yerleştirilir. Bu implant, üzerine yapılacak porselen kaplama için kök vazifesi görür. İmplantın üstüne yapılacak kaplama için farklı seçenekler vardır ( zirkonyum porselen, metal destekli porselen kron )


Serbest Sonlu Vakalarda

Çekilen dişin boşluğunun arkasında diş yok ise serbest sonlu dişsizlik vakaları olarak adlandırılır. Böyle bir durumda boşluğun büyüklüğüne bağlı olarak 2 yada daha fazla implantın üzerine porselen köprü yapılır. Her eksik diş için bir implant yapılması şart değildir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmplant yerleştirildikten sonra protez takılabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN