Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) ’da Hafif Düzeyli Özel Bireylerin Sınavı İptal Edildiği İddiası

Giriş Tarihi: 21.6.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:45
(Özel Haber) Sakarya’da Hafif Düzeyli Özel Bireylerin Sınavı İptal Edildiği İddiası
’da 2014 yılında EKPSS sınavına giren 11 hafif düzeyli özel bireylerin sınavı, kopya çekildiği iddiasıyla iptal edildi. Yeni Hayat Paralimpik Engelli Derneği Başkanı Selim Özen, “İnşallah 11 bireyimizin mağduriyeti giderilir” dedi.
2014 yılında gerçekleşen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) Sakarya’dan giren 11 hafif düzeyli özel bireylerin sınavı, kopya çekildi iddiasıyla iptal edildi. 11 bireyden 3 tanesi duruma itiraz ederek mahkeme başvurdu. Sınavları iptal edilen 11 birey, sınav sonrasında açılan tercihlere başvuru yapamadığından mağdur oldu. Mahkemeye başvuran 3 kişi davayı kazanarak tercih başvuruları kabul edilirken, 8 hafif düzeyli özel bireylerin mağduriyeti giderilmediğinden Yeni Hayat Paralimpik Engelli Derneği ve REY Engelsiz Yaşam Merkezi gerçekleşen olayı rapor olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına teslim etti. Bakanlık ise konuyu araştırarak olayı doğruladı ve engelli bireylerin hak ihlalleri ile karşılaşmamaları için tüm tedbirlerin alınması yönünde azami gayret göstereceklerini belirtti.
8 hafif düzeyli özel bireylerin mağduriyetinin hala giderilmediğini ifade eden Yeni Hayat Paralimpik Engelli Derneği Başkanı Selim Özen, “EKPSS yapılırken genel olarak tüm engelliler özel olarak ta hafif düzey zihinsel engel gurubunun yaşadığı sıkıntılar, tarafımızdan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bir rapor olarak sunuldu. Bu rapora gelen cevap özetle; eleştirilerimizin haklı olduğunu ancak bu eleştirilerin çoğunun bakanlığın elinde olmayan sebepler olduğu söylenerek engellilerle ilgili yapılan ve bundan sonra da yapılacak olan sınav görevleri doğal olarak ÖSYM’ye verdiklerini belirtmişlerdir. Bu sınavda öğrencilerimizin haksızlığa uğradığı ve mağdur edildikleri tezimiz, sizin de gördüğünüz gibi önce Türk Adaleti sonra da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından onaylanmıştır. Yani hem mahkemeler hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle bu engel gurubunun mağdur edildiği tezimizi destekliyor" dedi.
Alınan mağduriyet kararlarının bir adım olduğunu belirten Özen, "Ancak bu tavır maalesef mağdur edilen öğrencilerimize affedersiniz demekten başka bir şey kazandırmıyor. Yani mağduriyet devam ediyor. Hafif düzey zihinsel engellilerin yaşam alanlarının açılması, ancak istihdam edilmeleriyle mümkün hale gelir. Eğer istihdam edilemezlerse kendi ayakları üzerinde duramaz, böylece başkalarına bağımlı hale gelirler. Bu arkadaşlarımızın gelişim göstermeleri okullardan çok işyerleri ve sosyal alanlarda mümkündür. Hepimiz özellikle de kırsal alanda itilip kakılan hafif düzey zihinsel engellileri görmüşsünüzdür. Kısacası EKPSS sınavın da mağdur edilenler aynı zamanda yaşam alanlarından ve kendi ayakları üstünde durabilmekten de mahrum edilmişlerdir. İnşallah sesimiz duyulur ve bu 11 özel bireyinin mağduriyeti önlenir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Sakarya’da Hafif Düzeyli Özel Bireylerin Sınavı İptal Edildiği İddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN